عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

Beauty smiling female face with drop of cosmetic cream on her nose

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)، در صورتی که توسط یک جراح ماهر و با تجربه انجام شود، می‌تواند به طور چشمگیری بین اجزای صورت تعادل برقرار کند و به بیماران کمک کند که اعتماد به نفس خود را دوباره بازیابند. جراحی بینی همچنین ممکن است برای اصلاح مشکلات ساختاری بینی انجام شود، از جمله مشکلاتی که موجب بروز اختلال در تنفس بیمار می‌شوند. طی این جراحی، جراح غضروف و استخوان بینی را به نحوی می‌تراشد که بیمار به ظاهر دلخواه خود دست یابد. برای زنان و مردانی که اندازه و فرم بینی خود راضی نیستند، جراحی زیبایی بینی راه‌حلی ایمن، موثر و قابل اطمینان است که موفقیت نتایج آن به اثبات رسیده است. در بسیاری از سایت‌های زیبایی تبلیغات بی‌شماری درباره عمل جراحی بینی با لیزر انجام می‌شود حال آنکه در واقعیت لیزر بینی تغییر زیادی در ظاهر بینی ایجاد نمی‌کند و در واقع نمی‌تواند جایگزین جراحی باشد. عمل بینی با لیزر معنا ندارد. از لیزر  تنها در عمل‌های جراحی چشم و پوست استفاده می‌شود.  یکی از نکات بسیار جالب که در طریقه عمل بینی با لیزر مطرح می‌شود این است که خونریزی بعد از عمل کم است یا مثلاً بیمار با ورم بینی مواجه نمی‌شود، اما این مشکلات در واقع علائم طبیعی یک عمل بینی هستند، بعلاوه این مسئله که لیزر به هیچ وجه نمی‌تواند ساختار بینی را اصلاح کند. جراحی بینی با لیزر فریبی بیش نیست. لیزر یک ابزار برنده و تخریب کننده است و ما متخصصین صرفاً برای کوچک کردن شاخک‌های بزرگ بینی در داخل بینی یا جوانسازی پوست بینی در خارج آن از لیزر استفاده می‌کنیم. باید توجه داشت که در عمل زیبایی به هر حال باید استخوان را شکست و غضروف‌ها را برداشت، تا بینی شکل مناسبی متناسب با چهره بیمار و اهداف جراحی پیدا کند پس جراحی با لیزر در علم جراحی بینی هیچ معنایی ندارد.

ما مفتخریم که در کلینیک فتاح از به‌روز‌ترین و پیشرفته‌ترین تکنیک‌ها برای بهبود زیبایی بینی و بالابردن اعتماد به نفس بیماران استفاده می‌کنیم. ایمنی بیماران اولین اولویت ماست.

جراحی زیبایی بینی در کلینیک فتاح


کاندید‌های ایده‌ال برای جراحی زیبایی بینی

عمده‌ترین دلایلی که افراد به خاطر آن تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی می‌گیرند، عبارتند از:

 • برداشتن قوز بینی (برآمدگی روی تیغه‌ی بینی)
 • برطرف کردن مشکلات زیبایی مربوط به نوک بینی (افتادگی یا بدفرم بودن نوک بینی)
 • تغییر اندازه‌ی سوراخ‌های بینی
 • برطرف کردن انحراف بینی
 • بلند کردن یا کوتاه کردن قسمت نوک بینی
 • تغییر دادن اندازه‌ی کلی بینی
 • برطرف کردن مشکلات تنفسی (باز کردن راه هوایی)
 • جراحی به منظور درمان آسیب‌دیدگی‌های بینی

ارزیابی اولیه برای انجام جراحی زیبایی بینی

قبل از انجام جراحی زیبایی بینی لازم است که بیمار در مورد نگرانی‌ها ی خود در رابطه با جراحی و همچنین انتظاراتی که از نتایج جراحی دارد با جراح خود صحبت کند. جراح با توجه به ساختار بینی شما، پوست شما و همچنین فرم کلی صورت شما، برخی توصیه‌ها را به شما می‌کند و برخی محدودیت‌های خاصی را برای جراحی بینی شما تعیین می‌کند و طی جلسه مشاوره درباره‌ی این موارد و علت آن کاملا به شما توضیح می‌دهد تا شما به خوبی آن‌ها را درک کنید.

معمولا برای برنامه‌ریزی روند درمان و همچنین برای تکمیل پرونده‌ی پزشکی شما (برای ثبت حالت قبل و بعد از جراحی) از صورت و بینی شما (بدون آرایش) عکس گرفته می‌شود. لازم است که پس از ارزیابی دقیق بینی و صورت شما، جراح در مورد آنچه که متوجه شده است به شما توضیح دهد تا شما از شکل و ساختار طبیعی بینی خود کاملا آگاه باشید و بر این اساس، انتظارات کاملا واقع‌بینانه‌ای از نتایج جراحی زیبایی بینی خود داشته باشید.

اهداف جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی به منظور اصلاح و بهبود فرم، اندازه و ظاهر کلی بینی انجام می‌شود. در برخی موارد ممکن است جراحان پیشنهاد دهند که همزمان با انجام جراحی زیبایی بینی، پروتز چانه نیز کاشته شود تا تعادل بین اجزای صورت به طور کامل برقرار شود. در بسیاری از موارد، بیمارانی که می‌خواهند عمل زیبایی بینی را انجام دهند، از جراح خود می‌خواهند که کارهای زیر را برای آن‌ها انجام دهند:

 • پهنای بینی آن‌ها کم کند.
 • قوز بینی را بردارد.
 • سوراخ بینی آن‌ها را بزرگ یا کوچک کند.
 • انحراف بینی آن‌ها را برطرف کند.
 • شکل نوک بینی آن‌ها را اصلاح کند.
 • زاویه بین بینی و قسمت بالای لب آن‌ها را تغییر دهد.

در اغلب موارد برش‌هایی که برای انجام جراحی زیبایی بینی ایجاد می‌شوند، در درون بینی هستند و در نتیجه کاملا از دید پنهان هستند و در مواردی که برش‌ها خارج از بینی هستند، نامعلوم هستند و به چشم نمی‌آیند. به طور کلی در جراحی زیبایی بینی، به جا ماندن زخم جراحی، در حداقل میزان ممکن است چرا که هدف کلی از این جراحی بهبود زیبایی بیمار و در عین حال حفظ ظاهر طبیعی او می‌باشد.

جراحی زیبایی بینی چگونه انجام می‌شود؟

با توجه به سایز و فرم بینی بیمار، ممکن است قسمت‌های مختلفی از ساختار بینی نیاز به اصلاح داشته باشد. کلیدی‌ترین نکته برای آن که نتایج جراحی کاملا طبیعی باشند این است که جراح در هنگام اصلاح ساختار‌های داخلی بینی، کاملا محافظه کارانه عمل کند و از ایجاد برش‌های سرسره‌ای و ایجاد حالت تو رفتگی در دو طرف بینی، خودداری کند. هر عمل جراحی زیبایی بینی دارای مراحل اصلی زیر است، البته تکنیک جراحی برای هر بیمار متفاوت است:

علامت‌گذاری روی بینی: در قسمت داخلی بینی با خطوط گسسته یک سری علامت‌گذاری انجام می‌شود. بسته به تکنیک جراحی ممکن است روی بینی یا حتی قسمت‌های دیگر صورت نیز علامت‌هایی گذاشته شود، برای مثال روی پره‌های بینی (برای کوچک کردن پره‌ها) و یا روی چانه، برای انجام جراحی کاشت پروتز چانه.

بیهوشی: بیهوشی ممکن است به روش‌های مختلفی اعمال شود که به طور کلی شامل دو حالت بیهوشی موضعی همراه با تزریق آرام‌بخش و بیهوشی عمومی است. علاوه بر این در ناحیه بینی، بی‌حس کننده موضعی همراه با آدرنالین تزریق می‌شود، که این امر به کاهش خونریزی در این ناحیه و سهولت بیشتر جراحی کمک می‌کند.

برش جراحی: برش جراحی ممکن است روی پوست و در قسمت خارجی بینی باشد که به آن تکنیک جراحی باز گفته می‌شود، یا ممکن است در داخل سوراخ‌های بینی باشد که در این صورت به آن تکنیک جراحی بسته بینی گفته می‌شود.

در روش جراحی باز، جراح شما یک برش به شکل حرف Z در زیر بینی و بین دو سوراخ بینی ایجاد می‌کند. در این روش جراحی، پس از ایجاد برش، پوست بینی بالا برده می‌شود و سپس جراح، شکل غضروف، استخوان و بافت‌های نرم داخلی بینی را اصلاح می‌کند.

6

در تکنیک رینوپلاستی بسته ، تمامی برش‌ها در درون سوراخ بینی ایجاد می‌شوند و هیچ جای زخم قابل مشاهده‌ای روی بینی وجود نخواهد داشت.

اصلاح نوک بینی: قسمت نوک بینی از دو غضروف اصلی تشکیل شده است که به آن‌ها غضروف طرفی تحتانی گفته می‌شود. در مواردی که نوک بینی فرد بزرگ است یا دارای فرم نامناسبی است، این غضروف‌ها باید تراشیده شوند و دوباره به یکدیگر بخیه زده شوند تا ظاهر نوک بینی و زوایای آن اصلاح شود. در بسیاری از موارد غضروف‌های طرفی تحتانی در دو طرف نوک بینی با یکدیگر متقارن نیستند و اندازه‌ی آن‌ها نیز با کل فرم بینی تناسب ندارد. این مساله باعث می‌شود که نوک بینی پهن باشد و فرم بینی نامتقارن یا با انحراف به نظر بیاید. با تکنیک جراحی باز بینی، با دقت بالایی، غضروف‌های دو طرف بینی تراشیده شده و متقارن می‌شود و سپس با ایجاد بخیه‌هایی فرم غضروف‌ها بیش از پیش اصلاح می‌شود و کاملا متقارن و متناسب با فرم بینی خواهد شد.

fig4_oblique

افتادگی نوک بینی.تکنیک رفع افتادگی نوک بینی و بالا آوردن آن بستگی به میزان افتادگی نوک بینی دارد و می‌تواند ترکیبی از بالا کشیدن غضروف نوک بینی و اصلاح غضروف ناحیه پایینی و میانی بینی باشد.

fig2_profile1

کوتاه بودن نوک بینی یا بالا بودن بیش از حد سر بینی: برای اصلاح این حالت نوک بینی باید به سمت پایین کشیده شود تا طول بینی افزایش پیدا کند و حالت سربالا بودن بیش از حد بینی برطرف شود. در جراحی‌های ترمیمی برای آن که بتوان این عمل را انجام داد و نوک بینی را پایین آورد، نیاز به پیوند زدن بافت می‌باشد.

قوز یا برجستگی بینی: شکل تیغه‌ی بینی، تاثیر زیادی بر تعیین سایز و فرم کلی بینی دارد. تیغه‌ی بینی ممکن است دارای قوز یا برجستگی باشد، به سمت داخل قوس داشته باشد و یا بر اثر آسیب‌دیدگی یا عوارض جراحی، همزمان دارای برجستگی و فرورفتگی‌هایی باشد. برای برطرف کردن قوز بینی لازم است که هم غضروف بینی ( دوسوم پایینی) و هم استخوان بینی (یک‌سوم بالایی) تراشیده شوند. علاوه بر این برای پشتیبانی از راه هوایی، از پیوند غضروف استفاده می‌شود تا بیمار بتواند به خوبی نفس بکشد و (بر اثر افتادگی غضروف) راه هوایی بسته نشود. در صورتی که دیواره‌های راه هوایی دچار افتادگی شوند، لازم است که با پیوند زدن غضروف به راه هوایی، این افتادگی برطرف شود و دیواره‌های راه هوایی به خوبی پشتیبانی شوند. غضروف مورد نیاز برای پیوند ممکن است از برآمدگی و قوز بینی برداشته شود و یا در مواردی از غضروف موجود در گوش یا دنده‌ها برداشته شود.

fig2_profile1

مهمترین عملکرد بینی، امکان تنفس از راه بینی است و معمولا انجام جراحی بینی راه هوایی را تنگ می‌کند و می‌تواند تنفس از راه بینی را کمی برای بیمار مشکل کند. برای بهبود دادن ساختار راه هوایی و تنفس بیمار به طور کاملا طبیعی و سالم، از تکنیک پیوند زدن بافت برای پشتیبانی از راه هوایی استفاده می‌شود.

سپتوپلاستی یکی از اعمال جراحی رایج برای اصلاح بینی است که معمولا در حین انجام جراحی زیبایی بینی نیز انجام می‌شود. سپتوم یا همان تیغه‌ی بینی، یک غضروف صفحه مانند درست در وسط بینی قرار دارد و در واقع دیواره‌ای است که قسمت چپ و راست بینی را از هم جدا می‌کند. این تیغه ممکن است در مواردی دارای انحراف باشد ولی در بسیاری از موارد انحراف تیغه‌ی بینی هیچ علائمی در بیمار ایجاد نمی‌کند، با این حال در مواردی نیز ممکن است شدت انحراف تیغه‌ی بینی تا حدی باشد که به لحاظ ظاهری نیز در بینی فرد، انحراف ایجاد کند و یا باعث بروز مشکلات تنفسی شود. یکی از موارد مهمی که باید در حین انجام جراحی زیبایی بینی مد نظر قرار داد، همین موضوع است و جراح باید انحراف تیغه را برطرف کند و اطمینان حاصل کند که تنفس بیمار با مشکلی مواجه نخواهد شد. علاوه بر این می‌توان در حین اصلاح ساختار تیغه‌ی بینی از آن گرافت تهیه کرد و از این گرافت به منظور ایجاد بافت پشتیبان از راه هوایی یا برای بهبود فرم نوک بینی استفاده کرد. در هنگام انجام جراحی زیبایی بینی، انحراف تیغه‌ی بینی برطرف می‌شود تا نتایج جراحی بینی نه تنها بر بهبود ظاهر بلکه بر بهبود ساختار و عملکرد بینی موثر باشد و تاثیرات مثبت جراحی بینی برای بیمار، همیشگی باشند.

fig3_profile2

استئوتومی (برش دادن استخوان). به باریک کردن پایه‌ی بینی (قسمت استخوانی بالای بینی) استئوتومی گفته می‌شود که در اغلب عمل بینی استخوانی انجام می‌شود و موجب بهبود فرم بینی و باریک شدن پهنای بینی می‌شود. طی جراحی زیبایی بینی، استخوان‌های بینی که تقریبا فرم ناحیه دو سوم بالایی بینی را تشکیل می‌دهند، با ابزار‌های خاصی شکسته می‌شوند. البته این شکستگی کاملا کنترل شده است و دقیقا به صورتی انجام می‌شود که مد نظر جراح است. سپس استخوان‌های شکسته شده به یکدیگر نزدیک می‌شوند و با اعمال فشار سعی می‌شود که خونریزی به حداقل میزان ممکن برسد. برش‌هایی که برای انجام این عمل ایجاد می‌شوند، ممکن است در خارج یا داخل بینی باشند.

بخیه‌های جراحی. پس از اتمام جراحی، پوست بینی (در خارج یا داخل بینی) با بخیه‌های بسیار کوچکی دوخته می‌شود و بعد از یک هفته این بخیه‌ها کشیده می‌شوند.

کوچک کردن سوراخ بینی (جمع کردن پره‌های بینی). در مورد برخی از بیماران لازم است که سوراخ‌های بینی کوچک شوند و پره‌های بینی کمی جمع‌تر شوند. این جراحی نیازمند دقت و ظرافت بسیار بالایی است و جراح باید بتواند به خوبی جای برش‌های جراحی در داخل بینی را پنهان کند. همچنین لازم است در حین انجام این عمل توجه ویژه‌ای به حفظ عملکرد تنفسی بینی شود.

fig5_base

گذاشتن گاز یا تامپون داخل بینی بعد از جراحی (Packing). هرچند تیغه‌ی بینی توسط بخیه‌هایی در جای خود ثابت می‌شود اما برخی از جراحان برای ایجاد حمایت بیشتر از تیغه‌ی بینی (خصوصا اگر جراحی اصلاح انحراف بینی انجام شده باشد) بعد از جراحی در هر یک از سوراخ‌های بینی یک گاز یا تامپون قرارمی دهند. برخی از بیماران با انجام این کار راحت نیستند.

آتل‌بندی بینی. روی بینی یک آتل گچی قرار داده می‌شود. این آتل باعث می‌شود که طی یک هفته بعد از جراحی که بینی در حال بهبودی است، استخوان‌های بینی در سر جای خود ثابت بمانند و همچنین تورم بینی کاهش یابد.

12

چسب زدن به بینی. برای چسب زدن به بینی از یک نوار چسب مخصوص Micropore استفاده می‌شود که زیر و روی بینی چسبانده می‌شود و موجب حمایت بیشتر از فرم جدید بینی می‌شود.

13

ریکاوری و مراقبت‌های بعد از جراحی

دستورالعمل‌های مربوط به مراقبت‌های بعد از عمل به نوع جراحی  و نظر جراح مربوطه بستگی دارد. دوره بهبود زمانیست که بیشترین احتمال مشاهده عوارض بیهوشی یا خونریزی شدید وجود دارد. چک کنید که آیا امکان مراجعه مجدد به کلینیک بعد از بروز این عوارض وجود دارد یا نه.

بسته به نوع مراقبت مورد نیاز، ممکن است لازم به استخدام  یک مراقب بعد از عمل داشته باشید. بیماران حداقل تا چند روز بعد از عمل، برای لباس پوشیدن، غذا خوردن و سایر نیازهای شخصی نیازمند کمک هستند. از پزشکتان بپرسید که آیا به وجود مراقب نیاز خواهید داشت و اگر بله، تا چند روز؟

سوالات رایج


چه محدودیت‌های خاصی برای فعالیت بعد از جراحی زیبایی بینی وجود دارد؟

توصیه می‌شود که پس از جراحی زیبایی بینی از شنا کردن، گرفتن حمام آفتاب و نوشیدن الکل خودداری کنید. بهتر است از بلند کردن اجسام سنگین و راه رفتن یا ایستادن برای مدت طولانی نیز پرهیز کنید.

آیا انجام این جراحی برای نوجوانان و افراد باردار ایمن است؟

جراحی زیبایی بینی یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین جراحی‌های زیبایی بین نوجوانان است. صرف‌نظر از علت جراحی، جراحان توصیه می‌کنند که دختران تا سن 14 الی 15 سالگی و پسران نیز چند سال بیشتر از این سن، صبر کنند و سپس برای انجام جراحی اقدام کنند. در این سن بینی کاملا شکل گرفته و روند رشد آن متوقف شده است.

تصمیم‌گیری برای جراحی بینی حین و پس از بارداری می‌تواند دشوار باشد. در این عمل به جای یک نفر، دو بیمار باید در نظر گرفته شوند.حاملگی قبل از جراحی بینی و چند ماه پس از زایمان قابل قبول است.هر چند شما باید از نظر احساسی و جسمانی برای انجام این عمل آمادگی باشید. شیردهی را می‌توان در مرحله‌ی پس از عمل انجام داد، هر چند مواد مخدر در چند روز اول وارد شیر مادر می‌شوند. بنابراین در این دوره‌ی زمانی استخراج و ذخیره‌ی شیر مادر توصیه می‌شود. با این حال همواره توصیه می‌شود که برای تصمیم‌گیری درباره‌ی زمان مناسب جهت جراحی بینی با یک متخصص مشورت شود.

هزینه جراحی زیبایی بینی چه قدر است؟

از آن‌جایی که چگونگی انجام جراحی زیبایی بینی برای هر بیمار کاملا متفاوت است، هزینه‌ی جراحی برای هر بیمار با توجه به عوامل مختلفی متفاوت است. بیماران می‌توانند پس از جلسه مشاوره در مورد هزینه‌ی جراحی زیبایی خود و نحوه‌ی پرداخت آن از پزشک خود سوال کنند.