لیپوماتیک یا لیپوساکشن بدون درد: مزایا و هزینه

w

لیپوماتیک یک روش درمانی ویژه است که از طریق ایجاد ارتعاشات ممتد کار می‌کند. به کمک لیپوماتیک جراح می‌تواند بدون استفاده از نیروی فیزیکی، عمل جراحی را به‌راحتی انجام دهد. این بدین معنی است که دقت حرکت در طول جراحی نسبتاً ثابت است، بنابراین عمل کوتاه‌تر شده و دوره بهبودی بیمار نیز سریع‌تر خواهد شد. جراحی لیپوماتیک به جراح اجازه می‌دهد، بدون آسیب رساندن به بافت‌های دیگر پوست، سلول‌های چربی را حذف نماید.

در کلینیک ما از روش‌های لاغری و لاغری موضعی از قبیل روش لیپوماتیک برای برطرف ساختن چربی‌های اضافی بدن در نقاط مختلف مثل شکم و پهلو، باسن و ران انجام می‌گیرد. این روش معمولاً در بیمارانی با وزن و اندامی تقریباً نرمال و تنها برای رفع چربی موضعی استفاده می‌شود. جهت انجام مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر و نیز رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره‌های کلینیک تماس حاصل فرمایید.

لیپوماتیک چیست؟


لیپوماتیک یک دستگاه مورد تأیید سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) می‌باشد که به جراح اجازه می‌دهد با دقت بالا به نحو مؤثر و بی‌خطری به حذف حجم زیادی از چربی‌ها از طریق لیپوساکشن بپردازد. این دستگاه قابلیت استفاده در تمام نقاط بدن را دارا می‌باشد. این تکنولوژی اخیراً توسعه‌یافته و به کمک عمل لیپوساکشن آمده است. کار با این دستگاه راحت است و نیاز به نگهداری خاصی ندارد. برای بیمار نیز خطری نخواهد داشت.

untitled

در لیپوماتیک شکم، پهلو و ...، ابتدا سلول‌های چربی توسط ابزاری به نام "کانولا "شکسته می‌شوند. کانولا این کار را از طریق ایجاد حرکات ارتعاشی انجام می‌دهد. سپس چربی‌های تخریب‌شده به‌آرامی از بدن مکیده می‌شنود.

تکنولوژی لیپوماتیک به ‌منظور تسهیل فرایندهای پزشکی تهیه ‌شده است. این وسیله به‌طور قابل‌ توجهی زحمت جراح را کاهش می‌دهد و به او اجازه می‌دهد تا با دقت بیشتری چربی‌ها را از مناطقی که دسترسی به آنجا سخت می‌باشد و یا دارای بافت فیبروز (لیپوساکشن ثانویه و یا لیپوساکشن در مردان) فراوانی هستند، حذف نماید.

images

مزایای استفاده از لیپوماتیک


  • این روش می‌تواند تمام چربی‌های مورد نظر را در یک جلسه درمانی حذف نماید.
  • عدم نیاز به بی‌هوشی، بخیه، عدم باقی ماندن جای زخم و بدون درد.
  • به افراد اجازه می‌دهد به ‌راحتی پس از عمل، به فعالیت‌های روزمره زندگی خود بازگردند.
  • در قسمت‌های مختلف بدن می‌توان از این روش استفاده نمود، از جمله: قسمت فوقانی پشت، شکم، پاها، داخل ران‌ها، دور کمر، بازوها و ناحیه فک.
  • بی‌خطر، مؤثر و آسان است.
  • اگر کانولا به بافت غیر چربی برخورد کند، سیستم‌های امنیتی دستگاه فعال شده و سریعاً دستگاه متوقف می‌شود.
  • کم‌ترین میزان درد را دارد یا می‌توان گفت بدون درد است، درواقع حسی شبیه غلغلک ایجاد می‌کند.
  • اجازه می‌دهد تا پوست به‌خوبی خود را جمع نماید.
  • زمان عمل را کوتاه‌تر می‌کند.
  • بهبودی بیمار سریع است.

روش کار لیپوماتیک


این روش همانند مانند یک موتور پنوماتیک کار می‌کند. به کمک هوای فشرده، در کانولا سه نوع حرکت متفاوت ایجاد می‌شود: حرکت زیگزاگ، حرکت چرخشی و حرکت ارتعاشی. در اثر این سه نوع حرکت، یک مسیر و جریان حلزونی در بافت ایجاد می‌شود که موجب شکسته شدن و مکش هم‌زمان سلول‌های چربی می‌شود. در این روش به علت  کاهش تورم و اکیموز ثانویه (کبودی و خون‌ریزی در زیرپوست) دوره بهبودی بیمار سریع‌تر طی خواهد شد. علاوه بر این، ارتعاش‌های کانولا در طول لیپوساکشن سطحی باعث می‌شود، سنتز کلاژن‌ها تحریک شود، درنتیجه پوست می‌تواند آسان‌تر  خود را با شرایط جدید تطبیق داده و خود را جمع نماید. از سوی دیگر، فرکانس ارتعاش اعمال‌شده توسط دستگاه لیپوماتیک برابر با 10 هرتز است. این فرکانس باعث آزاد شدن اندورفین از سلول‌ها می‌شود که در پی آن 20 الی 30 دقیقه اثر داروی بی‌حسی استفاده ‌شده افزایش خواهد یافت.

w3

چگونه روش لیپوماتیک دوره نقاهت را بهبود می‌بخشد؟


لازم است توجه داشته باشید نتیجه کامل درمان از طریق روش لیپوماتیک، حدود سه ماه پس از درمان هم‌زمان با فروکش نمودن تورم، رفع کبودی‌ها و جمع شدن پوست آشکار خواهد شد. انتظار می‌رود اوج میزان کبودی و تورم در ظرف 3 روز بعد از عمل لیپوماتیک رخ دهد. بعد از 2 هفته، تورم و کبودی کاهش خواهد یافت. حدود 1 ماه طول می‌کشد تا بدن بهبود یافته و به حالت طبیعی خود بازگردد. نتیجه واقعی درمان حدود 2 ماه پس از جراحی لیپوماتیک خود را نشان خواهد داد. سفت شدن جزئی ناحیه تحت درمان قرار گرفته، امری طبیعی است، ماساژ ملایم می‌تواند دوره بهبودی را به 1.5 ماه کاهش دهد (بدون ماساژ، ممکن است 2 الی 3 ماه طول بکشد تا ناحیه تحت درمان دوباره نرم گردد). ماساژ دادن و یا ندادن در نتیجه جراحی اثری نخواهد گذاشت. استفاده از لباس یا گن‌های فشرده‌ساز، 2 الی 3 ماه بعد از جراحی توصیه می‌شود. شما می‌توانید برای فعالیت‌هایی نظیر استحمام آن‌ها را خارج نمایید. به‌طور معمول بیماران می‌توانند روز بعد از عمل به فعالیت‌های عادی خود بازگردند. فعالیت‌های شدید باید در یک هفته پس از عمل محدود گردند. با این ‌حال بیماران می‌توانند هر موقع که دوست داشتند به سرکار خود باز گردند.

روش لیپوماتیک در مقایسه با لیپوساکشن


هر دو روش جزء جراحی زیبایی محسوب می‌شوند که با استفاده از روش‌های مختلف، سلول‌های چربی را شکسته شده و توسط دستگاه مکش از بدن خارج می‌نمایند. جراحی لیپوساکشن برای حذف چربی‌های ناخواسته و سرسخت، تقریباً در هر قسمتی از بدن کاربرد دارد. در مقایسه با لیپوساکشن دستی و سنتی و یا لیپوساکشن با لیزر، روش لیپوماتیک خطر سوختگی پوست (نکروز پوستی) را ندارد، در مقابل مزایای روش "تیومسنت لیپوساکشن" را نیز دارا می‌باشد. روش لیپوماتیک به پوست اجازه می‌دهد بهتر خودش را با شرایط جدید تطبیق دهد. نتایج آن در مناطق "فیبروتیک" بدن بهتر است. لازم به ذکر نیست که این روش می‌تواند با خیال راحت، بدون آسیب رساندن به سایر بافت‌ها، بافت چربی را از بین ببرد. فن‌آوری‌های پیشرفته دستگاه لیپوماتیک، این اجازه را به ما می‌دهد که چربی‌ها را در حجم زیاد و با دقت بالا حذف نماییم. همچنین امکان دسترسی به مناطق دشوار و ظریف مثل: باسن، ساق و زانو را نیز برای ما فراهم می‌نماید. این روش باعث کاهش مدت‌زمان عمل شده و دوره نقاهت پس از عمل را نیز کاهش می‌دهد.

روش لیپوماتیک در مقایسه با لیپوساکشن به کمک امواج اولتراسوند

با پیشرفت تکنولوژی و روش‌های نوین جراحی زیبایی، اولتراسونیک لیپوساکشن رفته‌رفته منسوخ می‌شود. چرا که تکنولوژی آن قدیمی بوده و دستگاه‌های آن دیگر به‌روز نیستند. به خاطر مکانیسم این دستگاه فرایند شکستن چربی در این روش دردناک است، زیرا که امواج مافوق صوت برای تبدیل چربی به مایع باید بر بافت چربی شوک وارد کنند. این روش می‌تواند عوارض بالقوه‌ای را برای بیمار در پی داشته باشد. زیرا انرژی امواج مافوق صوت نه ‌تنها باعث شکسته شدن سلول‌های چربی می‌شوند، بلکه می‌تواند باعث آسیب دیدن اعصاب، عضلات و عروق خونی نیز بشود. نتیجه این روش نیز بسیار رضایت‌بخش نخواهد بود.

 از سوی دیگر روش لیپوماتیک بسیار ملایم‌تر است. این دستگاه با کمک هوای فشرده، کانولا را به‌طور خودکار چرخش 360 درجه‌ای می‌دهد. این حرکت اجازه می‌دهد تا چربی‌ها به حالت مایع درآمده و هم‌زمان توسط دستگاه تحت مکش قرار بگیرند. این روش بسیار امن و مؤثر است و اگر بر اساس استاندارهای لازم صورت بپذیرد، احتمال خطر آن به حداقل میزان ممکن خواهد رسید. استفاده از آن بسیار آسان است. در نتیجه، جراحان می‌توانند با دقت بالایی بر فرایند جراحی تمرکز داشته باشند.

روش لیپوماتیک در مقایسه با ویزر لیپوساکشن (Vaser Liposuction)

"ویزر لیپوساکشن" توسط تکنولوژی امواج صوتی، به شکستن بافت چربی در ناحیه مد نظر می‌پردازد. این روش فقط بافت مورد نظر را تحت ارتعاش قرار می‌دهد و بر بافت‌های دیگر اثری نخواهد داشت. هرچند به‌نوعی بافت‌های دیگر نیز تحت ارتعاش قرار می‌گیرند. ولی ارتعاشات به نحوی توسط دستگاه تولید می‌شود که فقط بافت چربی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هنگامی که سلول‌های چربی از طریق امواج فراصوتی شکسته و مایع می‌شوند، برش کوچکی ایجاد می‌شود تا از طریق آن چربی‌های شکسته شده تحت مکش قرار بگیرند و از بدن خارج گردند.

روش لیپوماتیک با روش "ویزر لیپوساکشن" متفاوت است. در روش لیپوماتیک جراح در ناحیه مورد نظر برش کوچکی ایجاد می‌نماید. سپس در بافت موردنظر یک تونل ایجاد کرده تا دستگاه کانولا بتواند وارد بافت چربی گردد. پس از ایجاد تونل، ماده بی‌حسی در محل وارد می‌شود تا ناراحتی بیمار به حداقل ممکن برسد. سپس کانولا وارد تونل ایجادشده می‌شود و از طریق ایجاد ارتعاشات به مایع کردن چربی‌ها می‌پردازد. به‌ صورت هم‌زمان سلول‌های چربی مایع شده از طریق مکش از ناحیه مورد نظر خارج می‌گردند.

هزینه روش لیپوماتیک


بسته به کشوری که عمل جراحی در آن انجام می‌شود، هزینه لیپوماتیک تا حد زیادی متفاوت خواهد بود. این موضوع الزاماً بدین معنی نیست که اگر در مکانی هزینه جراحی ارزان‌تر بود، کیفیت عمل پایین‌تر است و یا اگر گران بود، کیفیت عمل بهتر است. بلکه هزینه‌ها به سطح قیمت‌ها و هزینه‌ها در کشورهای مختلف بستگی دارد. هنگام مقایسه جراحان در کشورهای مختلف، در اکثر موارد، هیچ همبستگی بین قیمت و کیفیت جراحی وجود نخواهد داشت.