جراحی زیبایی برای کوچک کردن شکم (ابدومینوپلاستی)

32

خوش‌فرمی و سفتی پوست ناحیه‌ی میانی شکم، نماد سلامت و تناسب اندام است، اما برای برخی افراد رژیم غذایی و ورزش برای رسیدن به این هدف کافی نیست. اگر شما دارای پوست شل و چربی اضافی شکم هستید و یا عضلات شکم شما در اثر بارداری از هم جدا شده‌اند، احتمالاً کاندیدای مناسبی برای جراحی کوچک کردن شکم هستید. بیماران ما اغلب مادرانی هستند که زایمان داشته‌اند و یا مردان و زنانی که مقدار قابل توجهی از وزن خود را در مدت زمان کوتاهی از دست داده‌اند.

اولین گام برای افزایش اعتمادبه‌نفس و دستیابی به ظاهری زیبا، انجام مشاوره با یکی از اعضاء تیم مجرب ما در کلینیک است. در طول این جلسه‌ی مشاوره، در خصوص روش جراحی و مراقبت‌های کامل در این کلینیک بحث و گفتگو می‌شود.

جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)


چگونه باید برای عمل جراحی آماده شد؟

ابتدا شما برای تعیین اهداف زیبایی خود باید مشاوره‌ی دقیقی با یکی از جراحان ما داشته باشید. در این مشاوره، شما در جریان تمام جزئیات فرآیند جراحی خود، از جمله تأمین مالی، برنامه ریزی و مراحل اداری آن قرار خواهید گرفت.

مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی خاص می‌تواند باعث افزایش خونریزی شود، بنابراین شما باید از مصرف این داروها برای مدتی قبل از عمل جراحی، اجتناب کنید. اگر سیگاری هستید، باید پیش از عمل جراحی، برای ترک کامل سیگار اقدام کنید. همچنین شما باید 12 ساعت قبل از عمل جراحی خود از خوردن و نوشیدن پرهیز کنید.

ابدومینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) یک فرآیند 3 مرحله‌ای است. مرحله‌ی اول، بهبود کانتور شکم از طریق تغییر دادن موقعیت عضلات دیواره‌ی شکم است. در مرحله‌ی دوم، پوست و چربی اضافی برداشته می‌شود. در مرحله‌ی سوم، از لیپوساکشن برای فرم‌دهی به دیواره‌ی شکم و پهلوها استفاده می‌شود. برش مورد نیاز در خط رویش موهای ناحیه تناسلی شروع شده و به صورت افقی به سمت دو طرف لگن امتداد می‌یابد. طول برش به طور کامل به آناتومی و اهداف شما بستگی دارد. برای برخی از زنان جراحی کوچک کردن شکم همراه با لیفت سینه و لیپوساکشن برای بازگرداندن ظاهری جوان‌تر پس از بارداری و شیردهی انجام می‌شود.

در روز عمل جراحی چه خواهد شد؟

تیم جراحی ما ایمنی و راحتی شما را در طول این روش تضمین می‌کنند. این روش تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. به طور معمول، با تقبل هزینه ابدومینوپلاستی ، جراحی ابدومینوپلاستی به 2 تا 3 ساعت نیاز دارد. در بسیاری از موارد، یک لوله‌ی تخلیه‌ی کوچک در بافت شکم شما به منظور کاهش تورم قرار داده می‌شود. گذاشتن یک پمپ اتوماتیک برای اِعمال بی‌حسی موضعی به طور مستقیم در محل جراحی، هر گونه درد و ناراحتی شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. گاز یا پانسمان‌های دیگر نیز بر شکم شما قرار داده می‌شود.

بعد از عمل جراحی، شما به بخش ریکاوری منتقل شده و در آنجا تحت کنترل دقیق قرار خواهید گرفت. در حدود 2 تا 3 ساعت بعد از عمل جراحی، در راحتی و آسایش خانه‌ی خود خواهید بود.

1- ایجاد برش جراحی

33

2- جدا کردن پوست از عضله

34

3- سفت‌ کردن عضله

35

4- برداشتن پوست اضافی

36

5- اسکارهای ناشی از برش

37

عوارض بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

بعد از عمل ابدومینوپلاستی ، متوجه مقداری تورم و کبودی خواهید شد که طی یک هفته ناپدید می‌شوند. با این حال، ممکن است فروکش کردن این تورم و مشاهده‌ی نتیجه‌ی نهایی جراحی چندین ماه طول بکشد. همچنین ممکن است متوجه مقداری بی‌حسی در بخش‌هایی از ناحیه‌ی شکم خود شوید که ممکن است برای چند ماه باقی بماند. محل برش در ابتدا قرمز یا صورتی خواهد بود. این وضعیت تا چندین ماه بعد از عمل باقی خواهد ماند و حتی ممکن است به نظر برسد در حال بدتر شدن است، اما در نهایت به تدریج محو خواهد شد.

شما باید صبح روز بعد از عمل جراحی خود، برای بهبود گردش خون، هر چند ساعت یکبار مسافت‌های کوتاهی راه بروید. در ابتدا، این پیاده روی ممکن است از اتاق خواب خود تا آشپزخانه باشد.

برای جلوگیری از تنش در قسمت تحتانی شکم، باید به مدت چند روز از کاملاً راست ایستادن اجتناب کنید. با این حال برای افزایش گردش خون، باید به اطراف حرکت کنید. توصیه می‌شود در طول چند روز اول از نشستن برای مدت زمان طولانی خودداری کنید.

از هرگونه زور زدن، خم شدن و بلند کردن اجسام باید اجتناب کنید، زیرا این فعالیت‌ها ممکن است باعث تورم یا خونریزی گردد.

در عرض 48 ساعت پس از عمل جراحی به شما تاریخ مراجعه‌ی بعدی برای پیگیری درمان اعلام خواهد شد. لوله‌ی درناژ شما بین 3 تا 5 روز بعد از عمل جراحی خارج خواهد شد، همزمان با آن پانسمان شما نیز ممکن است تعویض و یا برداشته شود. طبق دستورالعمل جراح باید به مدت 6 هفته، ساپورت جراحی بپوشید. بخیه‌ها نیز جذب بدن شما خواهند شد.

نوبت مراجعه‌ی دوم شما برای پیگیری درمان، 2 هفته بعد از عمل جراحی و سومین مراجعه‌ی شما 3 تا 6 ماه بعد از عمل جراحی خواهد بود. پس از آن باید مراجعه‌ی سالانه برای پیگیری مداوم بعد از عمل داشته باشید.

چه زمانی می‌توان فعالیت‌های عادی خود را از سر گرفت؟

درک این نکته مهم است که مقدار زمان لازم برای بازیابی افراد مختلف، تا حد زیادی متفاوت است. شما ممکن است بسته به گستردگی جراحی ابدومینوپلاستی و وضعیت جسمانی خود، 2 تا 3 هفته بعد از عمل جراحی قادر به بازگشت به کار و فعالیت‌های سبک باشید. در بسیاری از موارد، پس از 4 هفته می‌توانید بسیاری از فعالیت‌های عادی خود از جمله انواع ورزش سبک را از سر بگیرید. در طول این زمان ممکن است همچنان مقداری ناراحتی‌های دوره‌ای و تورم خفیف را تجربه کنید، اما این عوارض طبیعی هستند. در صورت درد شدید باید به این کلینیک اطلاع دهید.

از فعالیت جنسی باید برای حداقل 2 هفته اجتناب کنید، حتی ممکن است جراح مدت زمان بیشتری را به شما توصیه کند.

مشاهده‌ی نتایج ابدومینوپلاستی

برش‌های جراحی به تدریج در طول زمان بهبود یافته و محو خواهد شد. اما نکته مهم این است که خطوط برش برای همیشه قابل مشاهده خواهد بود. در برخی موارد، این خطوط نهایتاً فقط کمرنگ خواهد شد. در برخی افراد خطوط برش ممکن است بیشتر قابل توجه باشد. خوشبختانه، برش‌های جراحی را می‌توان با اکثر لباس‌های شنا و لباس زیر پنهان کرد.

ابدومینوپلاستی (جراحی زیبایی شکم) با محکم‌تر و صاف‌تر کردن شکم، فرم بدن شما را بهبود خواهد داد. بعد از این جراحی، رضایت شما از ظاهر شکم خود بیشتر شده و درمی‌یابید که هنگام پوشیدن لباس، احساس راحتی بیشتری دارید.

ماندگاری نتایج این عمل چه مدت است؟

شکم شما برای سال‌های متمادی، صاف و محکم‌ باقی می‌ماند، مگر اینکه شما کاهش و یا افزایش مقدار قابل توجهی از وزن داشته باشید و یا باردار شوید. با این حال، نیروی گرانش زمین و عوارض پیری در نهایت اثر خود را خواهد گذاشت. اگر شما پس از یک دوره‌ی چند ساله از ظاهر شکم خود ناراضی شوید، می‌توانید عمل ابدومینوپلاستی دوم را برای بازگرداندن کانتور جوان بدن خود انجام دهید.