کویتیشن: لاغری و رفع چربی بدون جراحی

کویتیشن لاغری و رفع چربی بدون جراحی

امروزه به روش درمان زیبایی کویتیشن، لاغری و رفع چربی بدون جراحی نیز گفته می‌شود. کویتیشن چربی با امواج مافوق صوت (اولتراسوند)، آخرین نوآوری در تکنولوژی از بین بردن بافت چربی است که در آن نیازی به استفاده از دارو یا جراحی برای درمان زیبایی نیست. این روش درمانی دارای مبنای علمی است و بر اساس یک پیشرفت مهم در حوزه درمان می‌باشد که در آن از امواج مافوق صوت بیو کویتیشن و انرژی امواج رادیویی برای تجزیه سلول‌های چربی و سلولیت، بدون وارد شدن آسیب به اندام‌ها و سلول‌های مجاور در بدن استفاده می‌شود. به این ترتیب انرژی اولتراسوند فقط بافت چربی زیر پوست را کاهش می‌دهد و تاثیری بر رگ‌های خونی، اعصاب و بافت‌های پیوندی ندارد.

9

در کلینیک ما، متخصصان ما از دستگاه‌های پیشرفته در حوزه درمان کویتیشن برای دستیابی به نتایج بهینه در ارتباط با از بین بردن بافت چربی استفاده می‌کنند.

فهرست مطالب

چگونه کویتیشن اولتراسوند باعث از بین رفتن بافت چربی می‌شود؟


در این روش لرزش ایجاد شده توسط دستگاه باعث تولید امواج صوتی شده و این امواج فشار زیادی به غشا یا پوسته سلول‌های چربی وارد می‌کنند. با توجه به اینکه غشای سلول‌های چربی نمی‌توانند در برابر این فشار مقاومت کنند، سلول چربی شکافته شده و محتویات داخل آن خارج می‌گردد. در نهایت مایع چربی از طریق ادرار به صورت طبیعی دفع می‌شود. به این ترتیب مقادیر مشخصی از سلول‌های چربی تخریب شده و در نتیجه بافت چربی در بدن فرد کاهش پیدا می‌کند. همچنین در نتیجه این فرآیند، متابولیسم سلول‌های چربی در بدن بهبود پیدا کرده و محیط مناسب برای تجمع سلول‌های چربی تخریب می‌شود.

این روش درمانی غیر تهاجمی است. در طول درمان کویتیشن بیمار صدای شبیه صوت می‌شنود و این صدا کاملاً بی‌خطر است. علاوه بر این مشاهده مقداری قرمزی بر روی پوست در طول درمان کاملاً طبیعی است. پس از تکمیل درمان بیمار احتمالاً با تحریک ادرار خود مواجه خواهد شد.

10

مزایای استفاده از کویتیشن


مزایای استفاده از کویتیشن لاغری و رفع چربی به شرح زیر است:

 • ایمن بودن، بدون درد و تاثیرگذار بودن درمان
 • امکان مشاهده نتایج بلافاصله پس از تکمیل درمان
 • غیر تهاجمی بودن
 • عدم نیاز به ریکاوری به صورتی که شما می‌توانید پس از درمان فعالیت‌های عادی روزمره خود را ادامه دهید
 • عدم نیاز به عمل جراحی یا سایر روش‌های درمانی تهاجمی
 • عدم نیاز به استفاده از بانداژهای مخصوص برای فشرده کردن نواحی تحت درمان
 • عدم نیاز به مصرف دارو

چه افرادی برای استفاده از این روش درمانی مناسب هستند؟


لاغری کویتیشن و رفع چربی از نظر هزینه مقرون به صرفه است و از آن به عنوان یک درمان حرفه ای برای رفع مشکلات زیر استفاده می‌شود:

 • کاهش سلولیت و سلول‌های چربی
 • سفت کردن پوست و آب کردن چربی (هنگامی که به همراه امواج رادیویی دو قطبی مورد استفاده قرار گیرد)
 • از بین بردن تاثیرات ناشی از افزایش سن با سفت کردن پوست
 • درمان سلولیت

کدام نواحی بدن را می‌توان با کویتیشن اولتراسوند درمان کرد؟


از این روش برای درمان نواحی زیر در بدن می‌توان استفاده کرد:

 • شکم
 • دور کمر
 • ران‌ها
 • باسن
 • ناحیه بالای بازو

توجه داشته باشید استفاده از این روش برای نواحی سر، گردن و سینه ممنوع می‌باشد.

کویتیشن لاغری و رفع چربی در کلینیک ما


چه فعالیت‌هایی قبل و بعد از این روش درمانی لازم و ضروری هستند؟

 • به مدت 2 ساعت قبل و بعد از درمان مواد غذایی مصرف نکنید.
 • برای مدت 3 روز قبل تا 3 روز بعد از درمان حداقل روزی 1.5 تا 2 لیتر آب در هر روز بنوشید.
 • غذاهایی را در رژیم غذایی خود انتخاب کنید که سطح کربو هیدرات پایین داشته باشند.
 • به مدت 3 روز پس از تکمیل درمان کافئین و الکل مصرف نکنید.

چگونه کویتیشن اولتراسوند انجام می‌شود؟

برای این کار از یک دسته مخصوص بر روی پوست بیمار استفاده می‌شود. به این منظور ابتدا ژل مخصوص بر روی پوست بیمار قرار گرفته و در ادامه امواج مافوق صوت (اولتراسوند) با فرکانس پایین از طریق این دسته در معرض پوست بیمار قرار می‌گیرد. به این ترتیب امواج مافوق صوت از پوست عبور کرده و باعث لرزش سلول‌های چربی می‌شوند. لرزش ایجاد شده در این شرایط باعث می‌شود داخل سلول‌های چربی حباب ایجاد شده و به این ترتیب به غشای خارجی سلول‌های چربی آسیب وارد شود. در نهایت این فرآیند باعث می‌شود محتویات درون سلول چربی با از بین رفتن غشای خارجی آن در محیط پخش شود.

توجه داشته باشید این روش درمانی مشکلی برای اندام‌های مجاور سلول‌های چربی همچون رگ‌های خونی و اعصاب ایجاد نمی‌کند و به همین خاطر کاملاً بدون خطر است. دسته مخصوص دستگاه کویتیشن در ادامه امواج مافوق صوت را با طول موج‌های پایین در چرخه‌های پر سرعت از خود منتشر می‌کند. این چرخه طول موج در ادامه باعث می‌شود حباب‌ها یا حفره‌های ایجاد شده در سلول‌های چربی به تدریج بزرگتر شوند. فرآیند تشکیل حباب و حجیم شدن سلول‌های چربی تا زمانی ادامه می‌یابد که این سلول‌ها به هم برخورد کرده و منهدم شوند. به این ترتیب امواج ایجاد شده باعث امولسیون سازی و حذف سلول‌های چربی خواهد شد (در اصطلاح به این پدیده کویتیشن می‌گویند). در نهایت مایع ایجاد شده به سادگی از طریق سیستم لنفاوی و ادرار از بدن خارج خواهد شد.

امواج رادیوفرکانسی (RF) دو قطبی چیست؟

انرژی امواج رادیوفرکانسی (RF) دو قطبی یک تکنولوژی جدید و نوآورانه برای سفت کردن پوست بدون عمل جراحی است که بطور خاص در مراحل اولیه شل شدن یا افتادگی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. امواج رادیویی دو قطبی به تنهایی عمدتاً برای درمان شل شدن پوست از طریق سفت کردن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و در بهترین حالت برای بیمارانی مناسب است که افتادگی خفیف تا متوسط پوست به خاطر تجمع بافت چربی داشته باشند. این افراد در بهترین حالت در دهه میانه 30 سال تا 50 سال قرار داشته و محدودیتی در ارتباط با رنگ پوست آنها وجود ندارد. از این روش بطور گسترده برای درمان پوست ناحیه پیشانی، زیر چشم‌ها، گونه‌ها، ناحیه میانی صورت، خط فک و گردن استفاده می‌شود. در حقیقت از این روش می‌توان به همراه کویتیشن مافوق صوت برای کمک به فرآیند تجزیه سلول‌های چربی و نیز سفت شدن پوست در نواحی درمان شده استفاده کرد.

امواج رادیوفرکانسی (RF) چگونه کار می‌کنند؟

دسته مخصوص دستگاه تولید کننده امواج رادیوفرکانسی به آرامی بر روی پوست بیمار چرخش داده می‌شود و به این ترتیب امواج رادیوفرکانسی از لایه‌های بالای پوست به لایه درم پوست منتقل می‌شود. به این ترتیب دمای این لایه از پوست به حدود 40 تا 50 درجه سلسیوس می‌رسد، بدون اینکه به سطح پوست آسیب وارد شود.

انقباض بافت. گرمای ایجاد شده در اثر امواج رادیوفرکانسی باعث انقباض موضعی فیبرهای کولاژن شده و سفت شدن فوری پوست فرد را به همراه دارد.

تشکیل کلاژن جدید. با ترمیم لایه درم پوست، فرآیند تولید کلاژن جدید در پوست تحریک می‌شود. توجه داشته باشید تاثیر گذاری این مرحله از درمان به زمان نیاز دارد و ممکن است مشاهده نتایج دلخواه 3 تا 6 ماه طول بکشد.

بهبود فرآیند چرخش خون. استفاده از امواج رادیوفرکانسی باعث افزایش جریان گردش خون و بهبود عملکرد سیستم لنفاوی بدن می‌شود. این شرایط به اکسیژن رسانی بهتر به بافت‌های بدن و خارج کردن مواد سمی از این بافت‌ها کمک می‌کند. این شرایط نیز به کاهش تاثیرات منفی ناشی از افزایش سن بر روی پوست بیمار کمک می‌کند.

سوالات رایج


آیا این روش برای درمان سلولیت مفید است؟

بله. امواج مافوق صوت (اولتراسوند) دارای فرکانس پایین (40 کیلو هرتز) معمولاً با تمرکز بر تاثیر ناشی از کویتیشن بر روی سلول‌های چربی سطحی می‌تواند نتایج مناسب برای فرد در ارتباط با درمان سلولیت به همراه داشته باشند. بهترین نتایج درمانی را در زمانی می‌توان مشاهده کرد که امواج مافوق صوت (اولتراسوند) به همراه امواج رادیوفرکانسی برای سفت کردن پوست و اصلاح وضعیت آن مورد استفاده قرار گیرد. در اصطلاح سلولیت به شرایطی گفته می‌شود که در آن پوست فرد دچار ناهمواری و فرو رفتگی می‌شود.

آیا نتایج کویتیشن اولتراسوند مشابه لیپوساکشن است؟

بله. به خاطر اینکه کویتیشن می‌تواند از بین رفتن سلولیت و پیشگیری از ایجاد شرایط مشابه را برای نواحی تحت درمان به همراه داشته باشد و در این فرآیند به سایر اندام‌های بدن آسیب وارد نمی‌شود، نتایج آن شباهت زیادی به لیپوساکشن دارد.

تا چه میزان می‌توان از این روش درمانی انتظار مشاهده نتایج فوری داشت؟

کویتیشن اولتراسوند اغلب باعث ایجاد نتایج فوری مشهود برای بیمار می‌شود و این نتایج می‌توانند برای مدت طولانی دوام و ماندگاری داشته باشند. بعضی از بیماران ممکن است با استفاده از این روش بین 1 تا 5 سانتی متر کاهش اندازه در نواحی تحت درمان مشاهده کنند و این بهبود با ملاقات‌های بعدی جهت تکرار درمان به تدریج بیشتر مشاهده خواهد شد.

تا چه مقدار نتایج کویتیشن اولتراسوند دوام و ماندگاری دارد؟

با استفاده از این روش بیمار می‌تواند بافت چربی را کاهش داده و ظاهر بدن خود را اصلاح نماید. این نتایج به صورت تدریجی با گذشت چند هفته در بدن مشاهده می‌شود. در طول این مدت بدن به تدریج سلول‌های چربی را تجزیه کرده و دفع می‌نماید. در صورتی که بیمار از رژیم غذایی سالم و فعالیت‌های ورزشی استفاده کند، نتایج این روش درمانی می‌تواند ماندگاری و دوام طولانی مدت داشته باشد. با این وجود اگر فرد بیش از حد غذا خورده، الکل زیاد مصرف کند یا فعالیت ورزشی انجام ندهد، بازگشت بافت چربی در نواحی درمان شده به سادگی امکان پذیر می‌باشد. در نهایت، نتایج مشاهده شده با استفاده از این روش درمانی با توجه به ساختار بافت بدن، ناحیه تحت درمان، سن فرد، متابولیسم بدن، شرایط درمان، و تغییرات هورمونی در بین افراد متفاوت می‌باشد.

آیا می‌توان با استفاده از کویتیشن اولتراسوند وزن کم کرد؟

کویتیشن لاغری و رفع چربی نمی‌تواند یک روش درمانی برای چاقی یا کاهش وزن باشد. در حقیقت از این درمان برای تغییر مشکلات پوست و اصلاح ظاهر بدن استفاده می‌شود. بطور خاص این روش درمانی برای کاهش بافت‌های چربی مقاوم در برابر تمرین‌های حرکتی در اطراف ناحیه شکم، باسن و ران‌ها در نظر گرفته شده که از بین بردن آنها از طریق روش‌های مختلف همچون رژیم غذایی امکان پذیر نیست.

قبل و بعد از درمان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

به مقدار زیاد آب بنوشید. نوشیدن آب یک بخش مهم در این درمان است که می‌تواند به دفع سلول‌های چربی تجزیه شدن از بدن کمک کند. برای چند روز اول پس از درمان لازم است بیمار از رژیم غذایی دارای سطح کالری پایین استفاده کند تا به این ترتیب بتوان مطمئن شد انرژی آزاد شده در نتیجه این روش درمانی به خوبی مهار می‌شود. پس از درمان بیمار می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را به صورت عادی دوباره شروع نماید.

چند جلسه کویتیشن برای بیمار لازم است؟

در این حالت به 8 تا 12 جلسه درمانی نیاز است. به هر حال شما باید بتوانید نتایج این درمان را از جلسه سوم به بعد بطور مشخص مشاهده نمایید. در حقیقت بدن به 72 ساعت زمان برای دفع سلول‌های چربی آزاد شده در هر جلسه درمان نیاز دارد و به همین خاطر به افراد توصیه می‌شود از فواصل زمانی 7 روزه بین جلسات درمانی استفاده نمایند. بهترین نتایج درمان تقریباً با گذشت حدود 8 تا 10 جلسه درمان در فرد بیمار قابل مشاهده خواهد بود.

فاصله زمانی مورد نیاز بین جلسات درمانی کویتیشن چقدر است؟

همانطور که بیان شد، بدن انسان برای دفع سلول‌های چربی آزاد شده در نتیجه هر جلسه درمانی به حدود 3 تا 5 روز زمان نیاز دارد. به همین خاطر همواره به افراد بیمار توصیه می‌شود برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن بین جلسات درمان یک هفته فاصله زمانی در نظر بگیرند.

آیا کویتیشن اولتراسوند دردناک است؟

خیر، کویتیشن یک روش درمانی دردناک نیست. با این وجود بیمار ممکن است پس از درمان بطور موقت با مقداری قرمز شدن پوست مواجه شود، اما این شرایط نباید درد شدید برای فرد به همراه داشته باشد. علاوه بر این گرمای احساس شده در طول درمان برای بیمار کاملاً قابل تحمل است.

آیا کویتیشن اولتراسوند یک درمان ایمن و بی خطر است؟

بله. کویتیشن اولتراسوند نیازی به بی حسی ندارد و یک درمان کاملاً غیر تهاجمی است. در این روش نیازی به بریدن پوست بیمار نیست و به همین خاطر پس از درمان هیچ جای زخمی بر روی پوست باقی نمی‌ماند. همچنین این روش نیازی به بستری شدن بیمار و در نظر گرفتن مدت زمان مشخص برای ریکاوری ندارد.

چه کسانی نباید از کویتیشن لاغری و رفع چربی استفاده کنند؟

افراد باردار، افراد دچار نارسایی کبد یا بیماری‌های حاد مربوط به آن یا افرادی که از دستگاه‌های تنظیم کننده ضربان قلب استفاده می‌کنند، نباید از این روش درمانی استفاده نمایند.