درمان و اصلاح طرح لبخند لثه‌ای با بوتاکس: هزینه و عوارض

z

لبخند زیبا مهم‌ترین ویژگی صورت است که به آن روح و شادابی می‌دهد. لبخند لثه‌ای به حالتی گفته می‌شود که لب فوقانی هنگام لبخند زدن بالاتر از دندان‌ها می‌رود و با دیده شدن لثه‌ها از جذابیت لبخند کاسته می‌شود. لبخند لثه‌ای دلایل متفاوتی دارد که یکی از آنها بیش فعال بودن عضله‌ی بالابرنده لب فوقانی است. باریک بودن لب بالا نیز حالت لبخند لثه‌ای را تشدید می‌کند و لثه‌ها بیشتر دیده می‌شود.

در کلینیک ما طرح لبخند لثه‌ای را با بوتاکس اصلاح کنید و با اعتماد به نفس لبخند بزنید. تمام درمان‌ها در کلینیک ما توسط پزشکان متخصص و باتجربه انجام می‌شود. خوشبختانه لبخند لثه‌ای را می‌توان به سادگی با تزریق بوتاکس اصلاح کرد. بوتاکس فعالیت عضله بالابرنده لب فوقانی را کاهش می‌دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اصلاح طرح لبخند لثه‌ای با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

انواع لبخند لثه‌ای


 درجه‌بندی خاصی برای لبخند لثه‌ای تعریف شده است که میزان بافت لثوی نمایان را بر حسب درصد ارتفاع دندان‌ها اندازه‌گیری می‌کند. به بیان دیگر طبقه‌بندی لبخند لثه‌ای بر میزان بافت نمایان لثه مبتنی است و متناسب با مقداری از ساختار دندان است که هنگام لبخند زدن دیده می‌شود. طرح لبخند لثه ای خفیف، متوسط، پیشرفته یا شدید است.

z11

دلایل لبخند لثه‌ای


 از دلایل ایجاد لبخند لثه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رشد بیش از اندازه عضله بالا برنده لب فوقانی
  • لب بالا و لثه با فاصله بسیار کم به هم متصل شده‌ است.
  • بافت اضافی لثه
  • کوتاه بودن لب بالایی؛ اگر لب بالای بیمار بیش از حد کوتاه باشد، روی لثه و دندان‌های بالا را نمی‌پوشاند.
  • هایپرموبایل بودن بودن لب بالا (حرکت بیش از اندازه لب بالا)
  • ارتفاع زیاد فک بالا (VME)؛ کوتاه بودن شاخه (راموس) و رشد بیش از حد فک بالا
  • بلند بودن بیش از حد دندان‌های قدامی یا پیشین (اوربایت شدید)
  • ساییده شدن دندان‌ها و افزایش طول تاج جبرانی
  • دستکاری فعال رویش دندان، دندان خود نمی‌تواند از استخوان بیرون بزند.
  • دستکاری غیرفعال رویش دندان، لثه به موازات بلوغ فرد عقب نمی‌رود.

درمان لبخند لثه‌ای


 جراحی زیبایی لثه

پیش از این تنها روش درمان لبخند لثه‌ای عمل افزایش طول تاج دندان بود که در آن یا بافت لثه برداشته می‌شود یا عضله‌های بالابرنده لب فوقانی بریده می‌شود تا بخش کمتری از لثه دیده شود. در هر حال هزینه جراحی زیبایی لثه بسیار بالا است و بیمار درد زیادی را متحمل می‌شود.

جراحی پایین آوردن لب بالا (میوتومی)

جراحی پایین آوردن لب بالا برای اصلاح طرح لبخند غالباً زمانی انجام می‌شود که لب فوقانی حرکت زیادی دارد یا به دلیل ناهنجاری استخوانی بخش زیادی از بافت لثه هنگام لبخند زدن دیده می‌شود. جراح برای انجام این عمل برشی را در بافت لثه و غشا مخاطی بالای دندان‌های فوقانی ایجاد می‌کند تا بتواند بخشی از بافت را بردارد و لب بالا را به قسمت پایین‌تری متصل کند تا بافت لثه را بپوشاند. پس از بخیه زدن لب بالا به محل جدید، فعالیت عضله‌هایی محدودتر می‌شود که وظیفه دارند هنگام لبخند زدن لب بالا را روی خط لثه بکشند. نتیجه این عمل لبخندی جذاب‌تر است که کمتر لثه‌ها را به نمایش می‌گذارد.

جراحی افزایش طول تاج دندان (جراحی اصلاح لثه)

برای اصلاح طرح لبخند لثه ای پیشرفته‌تر باید کاهش بافت لثوی بیشتری انجام شود. سطح لثه‌ در جراحی افزایش طول تاج از نوک دندان حرکت داده می‌شود. این جراحی معمولاً روی دندان‌های کوتاه انجام می‌شود و بافت لثه به ملایمت کنار زده می‌شود تا استخوان زیر لثه مشخص شود. بافت نرم برداشته می‌شود و بخشی از استخوان زیر بافت دستکاری می‌شود. سپس جراح بافت لثه را شکل و در موقعیت مناسب قرار می‌دهد. به این ترتیب دندان بلندتر می‌شود و لثه کمتر جلب توجه می‌کند.

اصلاح طرخ لبخند لثه‌ای با بوتاکس در کلینیک ما


 عضله بالابرنده بیش از حد رشد کرده را می‌توان با چند تزریق کوچک بوتاکس در عضله‌های بالابرنده لب فوقانی ضعیف کرد. عضله بالابرنده در اثر تزریق بوتاکس با شدت کمتری منقبض می‌شود و در نتیجه لب فوقانی هنگام خندیدن کمتر بالا می‌رود و لثه کمتر دیده می‌شود. این عمل کوچکترین اثری بر دیگر حالت‌های طبیعی صورت ندارد. برای اصلاح طراحی لبخند ، پزشک تنها چند تزریق بوتاکس را در نزدیکی بینی انجام می‌دهد.

پیش از درمان

متخصص در جلسه مشاوره طراحی لبخند سابقه پزشکی بیمار را کاملاً بررسی می‌کند تا مطمئن شود که مانعی برای تزریق بوتاکس وجود ندارد. متخصص همچنین توانایی بیمار برای حرکت دادن عضله‌های معین را ارزیابی می‌کند تا محل، اندازه و کاربرد عضله‌های مولد مشکل را تعیین کند. سپس در مورد نتایج دلخواه و آتی با بیمار صحبت می‌شود و بهترین برنامه درمانی تهیه می‌شود.

درمان

بیمار روی صندلی دراز می‌کشد و متخصص ارتفاع صندلی را تنظیم می‌کند. ناحیه مورد نظر کاملاً پاک می‌شود، پوست روی عضله‌های مورد نظر برای تزریق با ماژیک مخصوص علامت زده می‌شود. بوتاکس در عضله‌های بالابر لب فوقانی و پره بینی تزریق می‌شود. این عمل حدود 60 ثانیه زمان می‌برد. ناحیه تزریق اندکی فشار داده می‌شود تا از بروز کبودی جلوگیری شود. علامت‌های زده شده پاک می‌شود.

z22

پس از درمان

کبودی ملایم پس از تزریق بوتاکس را می‌توان با آرایش پوشاند. کبودی پس از چند روز برطرف می‌شود. نتیجه نهایی پس از 3 تا 10 روز قابل مشاهده است و اثر به دست آمده با توجه به مقدار بوتاکس تزریق شده و فیزیولوژی بیمار 2 تا 7 ماه باقی می‌ماند. بوتاکس در بدن برخی بیماران سریع‌تر حل می‌شود. به بیمارانی که برای نخستین بار بوتاکس تزریق می‌کنند، توصیه می‌شود دو تا سه هفته بعد از عمل برای ویزیت و بررسی نتیجه مراجعه کنند. اکثر بیماران باید تزریق را یک یا دو بار در سال تکرار کنند.

سوالات رایج


 آیا من متقاضی مناسبی برای اصلاح طرح لبخند با تزریق بوتاکس هستم؟

اگر هنگام باز کردن دهان یا لبخند زدن لثه بیش از حد دیده می‌شود، اصلاح لبخند با تزریق بوتاکس گزینه مناسبی محسوب می‌شود. این که متقاضی ایده‌آلی برای تزریق بوتاکس به شمار می‌آیید یا خیر کاملاً به تمایل شخص خود شما بستگی دارد.

آیا اثر تزریق بوتاکس برای اصلاح لبخند لثه‌ای همیشگی است؟

بوتاکس درمانی موقتی است که عضله‌های مسئول بالا بردن لب هنگام لبخند زدن را به نوعی فلج می‌کند. نتایج دائمی نیست، اما فقط با یک بار تزریق می‌توان به مدت حداقل 6 ماه لبخندی جذاب داشت. بنابراین حفظ نتیجه آسان است و صرفاً کافی است بیمار سالانه 2 تا 3 بار تزریق انجام دهد تا بهترین نتیجه به دست آید.

نتایج تزریق بوتاکس پس از چه مدت قابل مشاهده است؟

از مزایای درمان لبخند لثه ای با بوتاکس، مشاهده نتایج بلافاصله پس از درمان است. بیمار تقریباً بلافاصله پس از تزریق بوتاکس در کلینیک ما متوجه بهبود طرح لبخند و کمتر دیده شدن لثه هنگام لبخند زدن می‌شود. البته نتیجه نهایی پس از چند روز مشخص می‌شود.

هزینه اصلاح طرح لبخند لثه‌ای با تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه درمان لبخند لثه ای با بوتاکس به تعداد یونیت‌های تزریق بستگی دارد. متخصص هزینه دقیق اصلاح طرح لبخند لثه‌ای با تزریق بوتاکس را در جلسه مشاوره اعلام می‌کند.