تزریق ژل بهتر است یا تزریق چربی؟

3

اگر برای بازیابی جوانی و شادابی خود به دنبال روش‌های جراحی پلاستیک و یا راه‌های جوان‌سازی بدون جراحی می‌گردید، و قصد دارید پس از انجام عمل، ظاهر شما مانند قبل، طبیعی ولی جوان‌تر به نظر برسد. سالخوردگی، اثرات بسیار مختلفی بر روی افراد می‌گذارد که در بین آن‌ها می‌توان به چین و چروک صورت، افتادگی پوست و کاهش حجم چهره اشاره کرد. خوشبختانه، راهکارهای مناسب و ایمن بسیاری به‌منظور جلوگیری از ایجاد نشانه‌های پیری در افراد وجود دارند.

دو روش بسیار رایج، یعنی تزریق ژل و تزریق چربی به پوست صورت، راهکارهای بسیار مناسبی به‌منظور بازگردانی جوانی و شادابی به صورت می‌باشند. این دو روش چه تفاوت‌هایی با یکدیگر داشته و آیا برای شما مناسب‌اند؟ تزریق ژل بهتر است یا چربی؟

در کلینیک فتاح، ما افراد شایسته و آموزش‌دیده‌ای داریم که می‌توانند اعمالی مانند تزریق ژل، چربی و شل کننده‌های عضلانی را به نحو احسن انجام دهند. ما در این کلینیک، برنامه‌های کاملاً شخصی‌سازی شده‌ای را ارائه می‌دهیم که در طی آن‌ها تنها از مواد مورد تائید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده می‌شود.

ژل و فیلر پوستی چیست؟


فیلرهای پوستی و یا ژل، موادی هستند که تزریق آن‌ها به درون چین و چروک‌های پوستی، موجب از بین رفتن آن‌ها و زیاد شدن حجم صورت می‌گردد. انواع بسیار متفاوتی از ژل‌ها تولید می‌شوند که برخی به‌منظور از بین بردن چین و چروک‌ها، و برخی دیگر برای درمان حجم ازدست‌ رفته‌ی صورت به کار می‌روند. راه استفاده از تمامی این ژل‌ها، تزریق است.

ژل‌های تزریقی، موادی مصنوعی و ساخته‌شده از ترکیباتی چون کلاژن، هیالورونیک اسید و کلسیم هیدروکسیل آپاتیت می‌باشند که از طریق کاهش و یا از بین بردن چین و چروک‌ها، برجسته کردن جای زخم‌ها، بهبود حالت لب‌ها و جبران کردن حجم از دست‌ رفته‌ی صورت، باعث جوان‌سازی پوست می‌شوند.

تزریق ژل بسته به نوع آن می‌تواند راه‌حلی کوتاه‌مدت و یا بلندمدت باشد که از طریق تعدادی تزریق کوچک در نقاط مخصوص صورت انجام می‌پذیرد. ژل‌های تزریقی در انواع مختلف و با یک یا چند هدف خاص مانند از بین بردن چین و چروک و یا برجسته کردن لب‌ها تولید می‌شوند.

برخی از ژل‌های بیشتر شناخته‌شده:

  • ژل ژوودرم. ژوودرم نوعی ژل طبیعی بوده که از هیالورونیک اسید ساخته شده و می‌تواند حجم بافت را افزایش دهد. این ژل طوری ساخته شده است که می‌تواند به‌ صورت موقت، چین و چروک‌های متوسط تا بزرگ را از بین ببرد. ژوودرم توسط آلرگان، یا همان سازنده‌ی بوتاکس تولید می‌شود.
  • ژل رستیلین. این ژل نوعی ماده‌ی زیست‌تخریب‌پذیر غیر حیوانی است که از هیالورونیک اسید ساخته شده و به وسیله‌ی تزریقاتی کوچک، می‌تواند حجم بافت را افزایش داده و چین و چروک‌های اطراف دهان و چشم را کاهش دهد.

تزریق چربی چیست؟


تزریق چربی، عملی است که در طی آن به وسیله‌ی لیپوساکشن، از نقطه‌ای از بدن فرد که چربی اضافه داشته باشد، مقداری از آن چربی برداشته می‌شود. سپس از یک محلول آنتی‌بیوتیک به‌منظور جداسازی کامل چربی استفاده می‌شود تا بدین ترتیب، تنها بافت سالم دوباره به بدن فرد تزریق گردد. چربی مورداستفاده برای تزریق در درون سرنگ آماده شده و سپس به‌آرامی به نقطه‌ای از بدن که نیازمند تغییر شکل و ترمیم باشد تزریق می‌شود. در طول روند تزریق، بافت مقصد به‌آرامی ماساژ داده می‌شود تا چربی دریافتی به‌ طور یکنواخت در آن پخش شده و حالت مناسبی به پوست بدهد. در تزریق چربی، میزان ماده‌ی تزریقی بیش از میزان موردنیاز خواهد بود چراکه برخی از سلول‌های چربی دوام نیاورده و دوباره جذب پوست خواهند شد. به‌طور معمول به‌منظور دستیابی به نتایج مناسب و ایده آل، تزریقات متعددی موردنیاز خواهند بود.

تزریق ژل یا چربی، کدام بهتر است؟

عمل جراحی در مقابل روش‌های بدون جراحی. با این‌که عمل تزریق چربی عبارت است از چربی برداشت‌ شده از بدن، به بافت صورت، می‌توان آن را نوعی جراحی کوچک به‌ حساب آورد چرا که در محل برداشت چربی، یک بریدگی کوچک ایجاد شده و به یک بخیه نیاز خواهد داشت. پس از انجام این عمل، نیاز تا مدتی به‌منظور بهبودی طی شده و همچنین بیمار باید به‌منظور انجام این عمل، خطرات احتمالی یک جراحی کوچک به همراه داروهای بی‌حسی و دوره‌ی بهبودی را بپذیرد.

تزریق ژل عمل بدون جراحی بوده و به همین دلیل پرطرفدارتر می‌باشد. این عمل به داروی بی‌حسی نیاز نداشته و هیچ‌گونه ناراحتی در فرد ایجاد نخواهد کرد. با این‌حال، نتایج حاصل از این عمل محدود می‌باشند.

جای زخم: تزریق ژل هیچ زخمی به‌ جای نمی‌گذارد. زخم به‌جای مانده از عمل تزریق چربی نیز کوچک خواهد بود. هرگونه زخم به‌جای مانده از این عمل‌ها چه در اثر تزریق و چه در اثر برداشت چربی، بسیار کوچک خواهند بود. سعی می‌شود تا این زخم‌ها در محل‌هایی ایجاد شوند که بتوان آن‌ها را با لباس پوشاند.

دوره‌ی بهبودی: مدت‌زمان بهبودی پس از انجام عمل تزریق ژل کم و یا صفر خواهد بود چرا که این مواد به‌ سادگی به زیر پوست تزریق شده و اثرات آن‌ها بلافاصله ظاهر می‌شود. البته ممکن است در برخی موارد، این عمل ایجاد کبودی کند. عمل تزریق چربی به مدت‌زمانی برای بهبودی نیاز دارد با این‌حال بیمار پس از یک یا دو هفته می‌تواند به فعالیت‌های طبیعی خود بازگردد.

پایداری: این روش‌های درمانی ممکن است پرهزینه باشند به همین دلیل هرچه ماندگاری بیشتری داشته باشند، به‌صرفه‌ترند. متأسفانه تزریق ژل یک راه‌حل موقتی برای رفع چین و چروک‌ها بوده که معمولاً بین 6 تا 18 ماه بسته به فرمول استفاده‌ شده، کارایی دارد.

یکی از نقاط قوت بزرگ تزریق چربی، ماندگاری آن است. چراکه چربی جزئی طبیعی از بدن بوده و سلول‌های تزریق شده می‌توانند برای چندین سال در محل خود باقی بمانند، به‌جز تعداد کمی از این سلول‌ها که در ابتدا جذب بدن شدند.

هزینه. از آنجایی که تزریق چربی یک عمل عمیق‌تر می‌باشد، طبیعتاً انجام آن نسبت به تزریق ژل پرهزینه‌تر خواهد بود. بااین‌حال، نتایج تزریق چربی برای مدت طولانی‌تری باقی می‌مانند چراکه چربی در نقاطی که تزریق شده است باقی خواهد ماند تا زمانی که بدن آن را جذب کند.

تزریق ژل هزینه‌ی اولیه‌ی کمتری خواهد داشت ولی از آنجایی‌که یک عمل موقتی محسوب می‌شود، هزینه‌های آن در طول زمان افزایش خواهند یافت. قبل از انجام عمل و مقایسه‌ی هزینه‌ها، خوب است در نظر بگیرید که چه مدت یک‌بار قصد دارید این عمل را دوباره انجام دهید.

فواید دیگر: هر کدام از این روش‌ها، فواید خاص خود را دارند. تزریق ژل برای رویدادهای به‌خصوص مناسب است چرا که سریع و به‌ سادگی انجام شده و مدت‌زمانی برای بهبودی نیاز ندارد. اگر می‌خواهید برای یک مراسم عروسی و یا رویدادی دیگر جوان و شاداب به نظر برسید، تزریق ژل گزینه‌ی مناسبی خواهد بود. همچنین این ژل‌ها موادی همه‌کاره بوده و با فرمول‌ها و برندهای متفاوت و هدف‌های مختلف ساخته می‌شوند.

تزریق چربی برای کسانی که می‌خواهند جوان‌تر به نظر رسیده و به دنبال راهکار کامل‌تری برای بازیابی حجم ازدست‌رفته‌ی صورت خود می‌گردند، گزینه‌ی مناسبی است. عمل تزریق چربی معمولاً به همراه اعمال زیبایی دیگر انجام می‌شود.

نتایج: مسلماً زمانی که افراد به دنبال روش‌های درمانی زیبایی می‌گردند، مهم‌ترین عامل، مؤثر بودن آن روش می‌باشد. درصورتی‌که یک عمل زیبایی نتایج قابل‌ توجهی نداشته باشد، استفاده از آن سودی نخواهد داشت. هر دو روش‌ ذکرشده در بالا، در صورت انجام توسط جراح پلاستیک مجرب، نتایج قابل‌توجهی خواهند داشت. تزریق چربی می‌تواند بر روی کل صورت اثر گذاشته و اثر آن پتانسیل ماندگاری تا چندین سال را خواهد داشت. تزریق ژل عملی دقیق‌تر بوده که البته در مقابل تزریق چربی، ماندگاری کمتری دارد.

یک ترکیب: در برخی موارد، بهترین گزینه برای مقابله با پیری، ترکیب این دو روش و استفاده‌ی هم‌زمان از آن‌هاست. تزریق چربی می‌تواند به‌خوبی حجم ازدست‌رفته‌ی صورت را بازگردانده و پوست آن را بکشد، ولی بعضاً در از بین بردن خطوط باریک اطراف دهان محدود عمل می‌کند. با انجام هم‌زمان تزریق چربی و تزریق ژل، جراح می‌تواند تمامی انتظارات فرد را یکجا برآورده کند.