عمل جراحی زیبایی چانه: بزرگ کردن (ژنیوپلاستی،پروتز) و کوچک کردن (منتوپلاستی)

شکل و اندازه چانه نقش عمده‌ای در تقارن و زیبایی صورت دارد. جراحی بزرگ کردن چانه (جراحی ژینوپلاستی یا کاشت پروتز) و یا عمل جراحی کوچک کردن چانه (منتوپلاستی) روش‌های درمانی‌ای هستند که برای بهبود ظاهر چانه یا خطوط فک مورداستفاده قرار می‌گیرند. بسته به دیگر ویژگی‌های صورت، مانند بینی، پیشانی و گونه‌ها، می‌توان با استفاده از بزرگ کردن چانه و یا تغییر شکل آن، تناسب، تقارن و زیبایی چهره را افزایش داد.

در کلینیکما، به لطف سال‌ها تجربه و تخصص بالای جراحان زیبایی، متخصصین ما قادرند بر اساس ویژگی‌های صورت شما، تغییرات چشمگیری در تناسب و زیبایی چهره شما ایجاد نمایند. این فرایند می‌تواند از طریق تقویت و افزایش حجم چانه و یا کوچک کردن آن صورت بپذیرد.

انواع مختلف جراحی چانه


عمل زیبایی چانه می‌تواند تغییر شکل عمده‌ای را به جهت زیبا ساختن، ایجاد تناسب و تقارن در چهره افراد ایجاد نماید. ازآنجاکه چانه نقطه کانونی اصلی صورت محسوب می‌شود، جراحی چانه می‌تواند به‌طور چشمگیری ظاهر صورت را تغیر دهد.

دو نوع روش پایه در جراحی چانه وجود دارد:

افزایش حجم چانه: بیمارانی که به علت داشتن چانه‌ای ضعیف و یا برجسته بودن سایر ویژگی‌های صورتشان، نمای صورتشان نامتناسب بوده و زیبایی خود را ازدست‌داده است، می‌توانند از افزایش حجم چانه بهره ببرند. افزایش حجم چانه می‌تواند از طریق دو روش زیر برای بیمار انجام شود:

 • پروتز چانه که در آن یک پروتز در چانه قرار داده می‌شود.
 • عمل تقویت چانه (جراحی ژینوپلاستی) از طریق جلو آوردن استخوان چانه.

جراحی کاهش حجم چانه: در جراحی کاهش حجم چانه (منتوپلاستی) با عقب کشیدن استخوان چانه، چانه کوچک‌تر خواهد شد، درنتیجه نمای ظاهری صورت اصلاح و بهبود خواهد یافت.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی چانه هستند؟


به‌طورکلی جراحی چانه برای کسانی مناسب است که از سلامت جسمی و عمومی خوبی برخوردار بوده و از تناسب چانه خود و یا اندازه آن ناراضی می‌باشند.

در حالت ایده‌ال، در زنان چانه باید کمی از لب پایین جلوتر آمده باشد، در مردان نیز بهتر است میزان آن بیشتر زنان باشد.

جراحی چانه در کلینیک ما


در کلینیک ما جراحی چانه برای تغییر اندازه چانه از طریق قرار دادن پروتز و یا تغییر موقعیت و شکل استخوان‌ها انجام می‌پذیرد (ژینوپلاستی و منتوپلاستی).

قبل از عمل جراحی

قبل از عمل، به‌منظور ارزیابی سلامتی بیمار، سابقه کامل پزشکی بیمار اخذ خواهد شد. همچنین یک بررسی دقیق و معاینه کامل از صورت به عمل خواهد آمد. پزشک نوع بیهوشی مورداستفاده، روش جراحی، نتایج واقع‌بینانه و خطرات احتمالی و عوارض ممکن را شرح می‌دهد. به‌منظور ارزیابی میزان بهبودی بیمار، قبل و بعد از عمل، از چهره عکس‌هایی تهیه خواهد شد.

تقویت و بهبود چانه

6

به‌طورکلی بسته به اولویت و ترجیح بیمار و جراح، جراحی چانه را می‌توان تحت بی‌هوشی عمومی، بی‌حسی موضعی و یا حالت نیمه بی‌هوشی انجام داد. جراح یک برش در صورت ایجاد کرده (داخل دهان و یا خارج از آن)، و موقعیت پروتز را در زیر عضلات و بالای استخوان چانه آماده می‌سازد. سپس پروتز قرار داده می‌شود و با بخیه موقعیتش تثبیت می‌گردد و در آخر هم برش‌های ایجادشده توسط نخ بخیه بسته می‌شوند.

مزایای برجسته کردن چانه

 • افرادی که چانه‌های ضعیف دارند و یا چانه آن‌ها عقب کشیده شده است (میکروژنیا)، اما خطوط فکشان منطبق بر یکدیگر است، می‌توانند از این روش درمانی بهره‌مند شود.
 • افرادی که بینی بزرگ دارند، افزایش حجم چانه می‌تواند تناسب چهر ه آن‌ها را بهبود بخشیده و ظاهر بینی را کوچک‌تر نشان دهد.
 • تحت بی‌حسی موضعی به‌راحتی قابل انجام است.

پروتز چانه

 • ممکن است تحت بیهوشی عمومی اجرا شود (شما خواب خواهید بود و دردی حس نخواهید کرد) و یا ممکن است با کمک داروی بی‌حسی، ناحیه موردنظر را بی‌حس نمایند، معمولاً در چنین شرایطی یک داروی آرام‌بخش نیز داده می‌شود که شما را خواب‌آلود و آرام می‌سازد.
 • یک برش ایجاد می‌شود، که ممکن است داخل دهان باشد و یا زیر چانه. موقعیت پروتز در مقابل استخوان چانه و زیر عضلات، آماده می‌شود. پروتز در مکان تعیین‌شده قرار داده می‌شود.
 • ممکن است جراح از استخوان طبیعی، بافت چربی و یا پروتزهای ساخته‌شده از سیلیکون (Teflon, Dacron)، و یا سایر پروتزهای بیولوژیکی جدیدتر استفاده نماید تا چانه شما را برجسته کند.
 • معمولاً پروتز از طریق نخ بخیه و یا پین‌های مخصوص به استخوان متصل می‌گردد.
 • با استفاده از نخ بخیه، برش ایجادشده بسته می‌شود. هنگامی‌که برش در داخل دهان ایجادشده باشد، جای آن به‌سختی قابل‌مشاهده خواهد بود.

تغییر موقعیت استخوان (ژینوپلاستی) (Genioplasty)

 • به‌احتمال‌زیاد تحت بیهوشی عمومی قرار خواهید گرفت.
 • جراح یک برش در داخل دهان شما، زیر لثه ایجاد می‌کند، بدین ترتیب به استخوان فک دسترسی خواهد داشت.
 • جراح با استفاده از یک اره یا قلم جراحی در استخوان فک برش ایجاد می‌کند. استخوان فک، تغییر موقعیت داده می‌شود و سپس توسط سیم یا پین‌های مخصوص، تثبیت می‌گردد.
 • برش ایجادشده با نخ بخیه بسته می‌شود و سپس ناحیه بانداژ می‌شود. ازآنجاکه عمل از داخل دهان انجام می‌شود، جای زخم قابل‌مشاهده نخواهد بود.
 • این روش بین 1 الی 3 ساعت طول می‌کشد.

کاهش حجم چانه (منتوپلاستی) (mentoplasty)

photo_2016-09-18_10-09-28

جراحی کوچک کردن چانه تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. برشی در داخل دهان در امتداد خط لثه پایین ایجاد می‌شود. سپس استخوان چانه به شکل و تناسب موردنظر تغییر داده می‌شود و درنهایت برش توسط نخ بخیه بسته می‌شود.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای کوچک کردن چانه می‌باشند؟

بهترین کاندیدای مناسب عمل جراحی کوچک کردن چانه، افرادی هستند که:

 • از ظاهر و ویژگی‌های صورت خود، ناراضی هستند.
 • از سلامت جسمی و روانی مناسبی برخوردارند.
 • در خصوص نتایج عمل انتظارات واقع‌بینانه‌ای دارند.
 • حداقل 20 سال سن داشته باشند، زمانی که رشد استخوان چانه به انتهای خود رسیده باشد.
 • افرادی که کاندید ایده‌الی برای عمل جراحی کوچک کردن چانه محسوب نمی‌شوند، ممکن است به‌جای آن، از لیپوساکشن صورت برای بازسازی خود چهره خود بهره‌مند شوند.

پس از عمل جراحی چانه

ممکن است 2 الی 3 روز بعد از عمل جراحی چانه تقویت چانه، برای شما پوشیدن بریس چانه تجویز شود. کبودی، تورم و درد خفیف نیز ممکن است وجود داشته باشد اما پس از چند روز فروکش خواهد کرد. ممکن است مقداری بی‌حسی در ناحیه چانه داشته باشید که معمولاً پس از چند هفته فروکش خواهد نمود. بیشتر بیماران قادرند، فعالیت‌های سبک خود را در همان روز عمل از سر گیرند. فعالیت‌های معمول و بازگشت به کار نیز می‌تواند پس از 7 الی 10 روز برای بیمار میسر گردد. با توجه به تغییر قابل‌توجهی که در ظاهر بیمار ایجاد می‌شود، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا بیمار به‌ظاهر جدید خود عادت نماید.

سؤالات رایج


عمل جراحی چانه چه مدت طول می‌کشد؟

بسته به شرایط بیمار و نوع روش، زمان عمل متفاوت خواهد بود، به‌طور متوسط عمل می‌تواند بین 1 الی 2 ساعت طول بکشد.

عوارض جانبی و خطرات بالقوه اصلاح چانه چه می‌باشد؟

همانند تمام جراحی‌های دیگر، عفونت و خونریزی از عوارض احتمالی جراحی می‌باشد. خطرات خاص منتوپلاستی عبارت‌اند از: حرکت پروتز، تغیر نامناسب موقعیت پروتز و در برخی از افراد بی‌حسی موقت لب.

آیا عمل جراحی چانه می‌تواند با سایر جراحی‌های پلاستیک به‌صورت هم‌زمان اجرا شود؟

معمولاً جراحان ترجیح می‌دهند عمل جراحی چانه هم‌زمان با سایر جراحی‌های دیگر ازجمله: جمله جراحی زیبایی بینی، جراحی لیفت یا کشیدن صورت، لیپوساکشن صورت و یا افزایش حجم لب‌ها صورت بپذیرد. هم‌زمان بودن این روندها به جراح اجازه می‌دهد بهتر به‌تناسب و تقارن چهره بپردازد.