علت و درمان تعریق زیاد زیر بغل

q

عرق کردن باعث شرمندگی و خجالت می‌شود، سبب ایجاد لکه بر روی لباس شده، لحظات عاشقانه را خراب می‌کند و موجب دشوار شدن شرایط کاری و تعاملات اجتماعی می‌گردد. موارد شدید می‌تواند پیامدهای عملی جدی داشته باشد و برای شخصی که مبتلا به آن است نگه داشتن خودکار، گرفتن فرمان ماشین یا دست دادن را دشوار می‌کند.

هایپرهیدروز یا تعریق زیاد یک اختلال شایع است که موجب ناراحتی بسیار زیادی می‌شود. افراد بسیاری از تعریق بیش از حد در زیر بغل یا کف دست و کف پا رنج می‌برند. مشکل تعریق در زیر بغل غالباً در اواخر دوران نوجوانی شروع می‌شود. این مشکلات در صورت عدم درمان ممکن است در سراسر زندگی ادامه پیدا کند. با انجام بوتاکس و درمان لیزری تعریق می‌توانید از مشکل تعریق زیاد رهایی پیدا کنید و به مسائل مهم‌تر بپردازید.

و به همین سادگی برای 7 تا 12 ماه آتی با تعریق بیش از حد خداحافظی کنید. دیگر اضطراب و شرمندگی در هنگام دست دادن یا زمان استفاده از ابزار یا ماشین‌آلات تیز وجود نخواهد داشت.

جهت انجام مشاوره و طرح پرسش‌ها درباره روش‌های درمان تعریق زیاد بدن در کلینیک می‌توانید با شماره‌های ما تماس حاصل فرمایید.

دلایل تعریق زیاد


در بسیاری از موارد، تعریق زیاد دارای دلیل مشخصی نمی‌باشد و این گمان وجود دارد که در اثر مشکلی در بخشی از سیستم عصبی که تعریق را کنترل می‌کند، بوجود می‌آید. به این حالت تعریق اولیه گفته می‌شود.

به تعریق بیش از حدی که دارای علت قابل شناسایی است، تعریق ثانویه گفته می‌شود. این نوع تعریق می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله:

  • بارداری یا یائسگی
  • اضطراب
  • برخی داروها
  • قند خون پایین (هیپوگلیسمی)
  • پرکاری غده تیروئید
  • عفونت

تعریق فراگیر می‌تواند نشانه‌ای از بیماری هورمونی، عفونت، سرطان یا اختلال اضطراب باشد که نیاز به درمان دارد. برای اطمینان شما باید به یک پزشک مراجعه کنید. هرچند بیشتر اوقات تعریق بیش از حد خطرناک نمی‌باشد اما موجب شرمندگی و ناراحتی می‌شود.

untitlepod

درمان تعریق زیاد


چندین درمان می‌توانند برای زیاد موثر باشند. درمان این بیماری می‌تواند چالش‌برانگیز باشد و یافتن درمان مناسب نیز ممکن است زمان ببرد.

پزشکان معمولاً در ابتدا روش‌های پیشگیری را توصیه می‌کنند. تغییرات شیوه‌ی زندگی نیز ممکن است مفید باشد از جمله:

  • پوشیدن لباس‌های گشاد و سبک
  • پرهیز از عوامل محرک از جمله الکل و غذاهای تند که می‌توانند موجب بدتر شدن تعریق شوند.
  • پوشیدن لباس‌های سیاه یا سفید برای کم کردن نشانه‌های تعریق

در صورتی که این موارد مفید نباشند ممکن است درمان‌هایی چون تزریق سم بوتولینوم و حتی در برخی موارد عمل جراحی پیشنهاد شود.

تعریق بیش از حد معمولاً یک شرایط طولانی مدت است اما برخی افراد با گذشت زمان مقداری بهبود پیدا می‌کنند و درمان‌های موجود اغلب می‌توانند این مشکل را کنترل کنند.

در ادامه برخی گزینه‌های درمانی پزشکی ارائه می‌شود.

تزریق بوتاکس

q2

تزریق سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس) درمان موثر برای تعریق بیش از حد را برای بسیاری از افراد فراهم می‌کند. این درمان شامل تزریق دوزهای کم سم بوتولینوم نوع A به پوست در ناحیه‌ی مورد نظر است. روش بوتاکس درمان تعریق زیر بغل از طریق مسدود کردن اعصابی که تامین‌کننده‌ی غدد عرق اکرین هستند، عمل می‌کند. این فرایند موجب توقف تولید عرق توسط غدد می‌شود.

درمان به مدت 6 تا 12 هفته بطور کامل موجب مسدود شدن انتهای رشته‌های عصبی می‌شود اما مجدداً انتهای این رشته‌های عصبی شروع به شکل‌گیری می‌کنند. این بدین معنی است که تاثیرات درمان به مدت چند ماه دوام دارند اما به تدریج از بین می‌روند.

فرایند درمان از طریق بوتاکس

q3

چند تزریق کوچک از طریق سوزن‌های بسیار ریز به محل مورد نظر مانند زیر بغل انجام می‌شود. این تزریق‌ها ممکن است موجب مقداری درد شوند و احتمالاً بلافاصله بعد از درمان پوست کمی قرمز و ملتهب می‌شود. این عوارض بعد از چند ساعت برطرف می‌شوند.

پس از اینکه ناحیه‌ی مورد نظر مشخص شد و در صورت لزوم عمل بی‌حسی انجام گرفت، درمان بوتاکس آماده شده و به زیر پوست تزریق می‌شود. بوتاکس به محض تزریق در زیر پوست، به مانند یک جَمِر (مسدودکننده) سیگنال عمل کرده و فرستنده‌های شیمیایی موجود در بدن که به غدد ایکرین در آن ناحیه دستور به تولید عرق می‌دهند را مسدود می‌کند. در صورت عدم ارسال پیام از طرف بدن به غدد برای تولید عرق، میزان تعریق شما ممکن است بلافاصله به حالت عادی بازگردد.

اکثر بیماران در هفته‌ی اول بعد از درمان متوجه تغییرات مثبتی می‌شوند. این تاثیرات معمولاً 4 تا 7 ماه دوام دارند.

درمان تعریق زیاد با لیزر

q4

درمان تعریق زیاد زیر بغل با لیزر روشی بی‌خطر، با حداقل تهاجم و موثر برای از بین بردن دائمی غدد عرق است. این درمان با استفاده از یک لیزر 1064 نانومتری Nd:YAG انجام می‌شود. درمان با لیزر در میان تکنیک‌های جراحی با کمترین میزان تهاجم قرار دارد و زخم و بی‌حرکتی بیمار دیگر دغدغه نمی‌باشد.

فرایند درمان تعریق زیاد با لیزر

نور لیزر با حرارت دادن بافت غدد عرق بصورت فتوسلکتیو و بدون آسیب به بافت اطراف برای از بین بردن دائمی غدد عرق در زیر بغل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش تحت بی‌حسی موضعی انجام گرفته و در کمتر از یک ساعت نیز به اتمام می‌رسد.

روبینال

روبینال (Robinul) یک داروی آنتی‌کولینرژیک است که مانع از تعریق می‌شود. این دارو ممکن است برای بیماران مبتلا به تعریق زیاد در چندین ناحیه‌ی بدن مفید باشد. بیماران معمولاً دچار عوارض جانبی چون خشکی چشم‌ها و دهان و تاری دید می‌شوند.

جراحی جهت درمان تعریق زیاد

روش‌های جراحی ممکن است زمانی که در ابتدا سایر روش‌ها امتحان شده باشند، در نظر گرفته شوند. دو نوع عمل جراحی موجود است:

کورتاژ زیر پوستی غدد عرق

غدد عرق بیش فعال تحت بیهوشی عمومی برداشته می‌شوند. این روش می‌تواند در بسیاری از موارد میزان تعریق را تا 50 درصد کاهش دهد.

سمپاتکتومی قفسه سینه

این روش شامل بریدن رشته‌های عصبی که تامین‌کننده‌ی غدد عرق هستند می‌باشد. در صورت لزوم جراح از طریق بیهوشی عمومی به برداشتن جزئی رشته‌ها و غدد عصبی در ستون فقرات می‌پردازد. این امر موجب از بین رفتن تعریق بیش از حد در کف دستان و زیر بغل شده و دائمی می‌باشد. این روش یک درمان موثر برای تعریق شدید در کف دستان و زیر بغل است اما بین 40 تا 69 درصد خطر بروز تعریق بیش از حد در نواحی جدید و معمولاً در تنه و بخش‌های پایینی بدن وجود دارد.