طب سوزنی برای زیبایی و جوانسازی پوست

در روش درمانی جوان‌سازی با طب سوزنی از ترکیب روش سنتی طب سوزنی با روش‌های زیبایی به منظور ایجاد ظاهر زیبا در ناحیه صورت و جوان‌سازی پوست استفاده می‌شود. طب سوزنی و زیبایی با بالا بردن سطح سلامت پوست می‌تواند ظاهر پوست فرد را بهبود بخشیده و تاثیر ضد پیری داشته باشد. هم اکنون از این روش درمانی در اکثر برنامه‌های سلامتی پیشرفته استفاده می‌شود.

متخصصان ما سعی می‌کنند محیطی آرام برای درمان بیماران ایجاد کنند تا به این ترتیب بالاترین سطح راحتی و آسایش در طول درمان در اختیار بیماران قرار گیرد. در واقع متخصصان این کلینیک، روش‌های درمان شرقی را با روش‌های درمانی زیبایی و نیز تغذیه پوست ترکیب کرده‌اند.

طب سوزنی برای اهداف زیبایی چیست؟


طب سونی برای اهداف زیبایی دارای هر دوی جنبه‌های پیشگیرانه و اصلاحی است و به همین خاطر امکان استفاده از آن در تمام سنین وجود دارد. به این ترتیب می‌توان استفاده از این روش درمانی را در اواخر دهه 20 سالگی یا اوایل دهه 30 سالگی برای آهسته کردن فرآیند پیری از طریق تحریک تولید کولاژن و بهبود وضعیت سلامتی پوست شروع کرد. در صورتی که شما در دهه چهل، پنجاه، یا شصت سالگی عمر خود هستید، این روش درمانی می‌تواند ظاهر چین و چروک ایجاد شده در پوست شما را از بین برده و باعث شود پوستی شفاف‌تر و جوان‌تر داشته باشید.

کاربردهای طب سوزنی برای اهداف زیبایی

برخی از کاربردهای مهم طب سوزنی برای اهداف زیبایی به شرح زیر هستند:

 • آهسته کردن فرآیند افزایش سن
 • جوان‌سازی پوست صورت
 • بهبود شرایط سلامت پوست
 • بهبود فرآیند چرخش خون که باعث اکسیژن رسانی بهتر به پوست می‌شود.
 • کاهش ظاهر چین و چروک و خطوط ایجاد شده بر روی پوست
 • از بین بردن یا محو کردن خطوط خنده روی صورت
 • بهبود وضعیت خطوط اطراف چشم‌ها و لیفت افتادگی پلک
 • از بین بردن ظاهر منافذ بزرگ پوست با تنگ کردن آنها
 • بهبود وضعیت جای جوش
 • افزایش تولید کلاژن در پوست
 • آزادسازی گرفتگی عضلات در ناحیه صورت
 • ایجاد وضعیت بهتر برای عضلات گونه‌ها و فک
 • سفت گردن پوست گردن

طب سوزنی چیست؟


برخی نقاط خاص روی بدن انسان وجود دارند که در اصطلاح به آنها نقاط کلیدی گفته می‌شود. افراد متخصص می‌توانند با استفاده از سر انگشتان یا آرنج یا برخی اشیای نوک تیز این نقاط را به صورتی فشار دهند که باعث تحریک آنها شوند. هنگامی که این نقاط در بدن تحریک می‌شوند، واکنش‌های شیمیایی متعدد در بدن مشاهده می‌شود که می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات را درمان نماید.

تفاوت بین طب سوزنی و طب فشاری


هر دوی تکنیک‌های طب سوزنی و طب فشاری دارای مزیت‌های تقریباً مشابه هستند. به هر حال، این دو روش تفاوت‌های محدود از نظر نحوه استفاده دارند. در طب سوزنی، از سوزن برای وارد کردن فشار به نقاط حساس استفاده می‌شود، در حالی که در طب فشاری این کار از طریق فشار انگشتان یا آرنج برای وارد کردن فشار دقیق به نقاط حساس انجام می‌گیرد. در بعضی از موارد طب فشاری، متخصصان حتی از توپ یا ابزارهای مخصوص دیگر نیز برای وارد کردن فشار به نقاط مختلف بدن بیمار استفاده می‌کنند.

مزایای طب سوزنی برای اهداف زیبایی

بعضی از مزایای طب سوزنی شامل موارد زیر هستند:

 • این روش درمانی نیازی به بی حسی یا عمل جراحی ندارد.
 • در این روش از پروتز مصنوعی یا دارو برای بیمار استفاده نمی‌شود.
 • از طریق این روش می‌توان ظاهر طبیعی فرد را بازیابی کرد.
 • پس از درمان بازگشت به فعالیت‌های عادی بلافاصله امکان پذیر است.
 • این روش به ندرت دارای عوارض جانبی می‌باشد.

طب سوزنی با اهداف زیبایی برای جوانسازی مجدد پوست صورت


Woman undergoing acupuncture treatment with a line of fine needles inserted into the skin of her forehead

در طب سوزنی با اهداف زیبایی از سوزن بر روی نقاط حساس از صورت استفاده می‌گردد. به این ترتیب زیبایی پوست افزایش یافته و ظاهر جوان آن بازیابی می‌شود. این روش درمانی مشابه طب سوزنی عادی با هدف بازیابی سلامت عمومی و درمان مشکلات خاص بر روی بیمار انجام می‌شود و هدف آن تحریک تولید کولاژن جدید در بدن به منظور پر کردن چین و چروک‌ها و ایجاد برآمدگی در پوست است. در حقیقت نتایج این روش درمانی شبیه نتایج درمان از طریق تزریق بوتاکس، رستیلان یا جراحی پلاستیک می‌باشد. مشابه فرآیند سنتی طب سوزنی، در طب سوزنی با اهداف زیبایی نیز هدف اصلی ایجاد تعادل در سطح انرژی بدن و ایجاد احساس خوب برای فرد بیمار می‌باشد.

طب سوزنی برای اهداف زیبایی با میکرونیدلینگ


2

میکرونیدلینگ یک تکنیک انقلابی در عرصه طب سوزنی است و در حقیقت نام تجاری ابزار مورد استفاده برای این منظور می‌باشد. به این ترتیب یک ابزار مخصوص که دارای 580 سوزن بسیار ریز است بر روی صورت بیمار حرکت داده می‌شود. انجام این کار باعث می‌شود بلافاصله تولید کولاژن در لایه‌های زیرین پوست شروع شود. به همین خاطر به این روش درمانی تولید کولاژن از طریق میکرونیدلینگ نیز گفته می‌شود. این روش درمانی با افزایش و آزاد کردن کانال‌های انرژی که باعث تسهیل فرآیند گردش خون، ترشح غدد و انرژی در بدن می‌شود، تاثیر مثبت بر بافت‌های بدن ایجاد می‌کند. به این منظور لازم است ابزار میکرونیدلینگ بر روی صورت بیمار در چهار جهت به صورت افقی، عمودی و قطری حرکت داده شود. توجه داشته باشید در برخی نقاط صورت قطر پوست بسیار نازک و در حدود 0.05 میلی متر است. به همین خاطر نباید ابزار میکرو نیدلینگ بر روی این نواحی خاص همچون پوست پلک حرکت داده شود.

مزایای میکرونیدلینگ

 • از میکرونیدلینگ برای درمان جای جوش، چین و چروک، و تغییر رنگ پوست استفاده می‌شود.
 • میکرونیدلینگ باعث جوان شدن پوست و پر شدن چین و چروک‌های ایجاد شده از طریق تولید کولاژن می‌شود.
 • در روش میکرونیدلینگ مجراهای کوچک در پوست ایجاد می‌شود که می‌تواند به فرآیند چرخش انرژی، خون و ترشحات لنفاوی در پوست کمک کند.
 • این روش باعث جوان‌تر شدن پوست شده و با افزایش قدرت بافت‌های نگهدارنده، خطوط ایجاد شده در پوست را از بین می‌برد.
 • این روش درمانی می‌تواند برای درمان افتادگی پوست گردن، صورت و نیز رفع غبغب مفید باشد.

استفاده از پودر مروارید به همراه میکرونیدلینگ

پودر مروارید از بخش داخلی صدف ساخته می‌شود که در اصطلاح به آن صدف مروارید می‌گویند. این ماده غنی از انواع نمک‌های معدنی و عناصر کمیاب است که قابلیت نفوذ آن به پوست بین 95 تا 99 درصد می‌باشد. استفاده از این ماده باعث تکثیر سلول‌ها شده و در نتیجه روشن شدن پوست و تجدید ساختار آن را به همراه دارد. در نتیجه استفاده از این ماده، پوست فرد ظاهر طبیعی خود را مجدداً به دست می‌آورد. به این ترتیب از این ماده می‌توان به منظور سفید کردن و تاثیرگذاری ضد التهابی پس از میکرونیدلینگ استفاده کرد. مهم است که بیمار پس از میکرو نیدلینگ از عینک آفتابی مناسب برای مدت 1 روز به منظور اجتناب از لک شدن پوست خود استفاده نماید.

سوالات رایج


آیا این درمان دردناک است؟

کسانی که دارای پوست حساس هستند، هنگام درمان با این روش کمی ناراحتی در زمان فرو رفتن سوزن‌ها در پوست احساس می‌کنند. به هر حال، این روش درمانی بسیاری آرامش دهنده است و هنگامی که تمام سوزن‌ها در محل مناسب قرار گرفت، فرد معالج شما را برای استراحت تنها می‌گذارد.

جهت درمان به چه تعداد جلسه نیاز است؟

تعداد جلسات درمانی از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌باشد. به هر حال بطور میانگین به افراد توصیه می‌شود به صورت هفته‌ای یا یک هفته در میان از 5 تا 10 جلسه درمان استفاده کنند. در ادامه لازم است برای حفظ نتایج این جلسات درمانی هر 4 تا 6 هفته تکرار شوند.

یک جلسه درمانی چه مدت طول می‌کشد؟

اولین ملاقات شما با معالجه کننده در حدود 2 ساعت طول خواهد کشید. اما جلسات بعدی فقط به حدود 90 دقیقه زمان نیاز خواهند داشت.

نتایج این روش درمانی چه مدت دوام و ماندگاری دارند؟

نتایج حاصل از طب سوزنی برای زیبایی و جوان‌سازی پوست صورت پس از یک دوره 10 جلسه‌ای و با تکرار جلسات درمانی در فواصل زمانی مشخص از 3 تا 5 سال دوام و ماندگاری خواهد داشت. به هر حال هر بیمار در این رابطه دارای شرایط متفاوت می‌باشد، اما معمولاً لازم است جلسات تکرار درمان به منظور حفظ نتایج هر ماه یک بار یا هر فصل یک بار انجام شود. به این ترتیب طب سوزنی می‌تواند خطوط ریز ایجاد شده بر روی پوست شما را از بین برده و فرآیند پیر شدن پوست را متوقف نماید.

از چه سنی باید طب سوزنی با اهداف زیبایی شروع شود؟

قابلیت ارتجاع پوست از سن 21 سالگی به بعد کاهش می‌یابد. بنابراین، هیچگاه برای شروع استفاده از این روش درمانی بسیار زود نیست. به هر حال، معمولاً بهترین نتایج را می‌توان در بیماران در سنین پایین تر از 55 سال مشاهده کرد. به این ترتیب بهترین دوره سنی برای استفاده از این روش درمانی بین 20 تا 55 سالگی می‌باشد. لازم به ذکر است حتی پوست‌های جوان‌تر نیز می‌توانند از این روش درمانی به منظور ایجاد تاخیر در فرآیند پیری پوست و حفظ سلامت آن استفاده کنند.