تزریق چربی به صورت و بدن: هزینه، مزایا و عوارض

روش درمان زیبایی تزریق چربی امروزه به عنوان «تزریق چربی از خود» نیز شناخته می‌شود. عبارت از خود در این اصطلاح به این معنی است که چربی مورد نیاز برای تزریق در این روش از خود بدن بیمار گرفته و به سایر نقاط بدن وی تزریق می‌شود. به بیان دیگر، در این روش چربی مورد نیاز از سایر اندام‌هایی که چربی زیاد داشته یا نیازی به چربی ندارند، گرفته شده و به نواحی هدف تزریق می‌گردد. با وجودی که از این روش درمان زیبایی برای سال‌های طولانی استفاده می‌شده، دستیابی به نتایج بلند مدت در این درمان فقط در طول سال‌های گذشته امکان پذیر گردیده است.

در صورتی که به دنبال روش‌های جدید برای دستیابی به ظاهر جوان تر و جذاب تر در ناحیه صورت یا سایر نقاط بدن خود هستید، روش تزریق چربی می‌تواند یک روش درمان زیبایی مناسب به این منظور باشد.

روش تزریق چربی چگونه کار می‌کند؟


همانطور که گفته شد، در روش تزریق چربی که به عنوان تزریق چربی از خود نیز شناخته می‌شود، از بافت چربی بدن خود فرد (که از سایر نقاط بدن وی گرفته می‌شود) برای ایجاد حجم یا تغییر ظاهر سایر نقاط بدن (بخش‌های نیازمند اصلاح) استفاده می‌گردد. بخش‌هایی که بیشتر با استفاده از این روش درمان می‌شوند عبارت از ناحیه صورت، سینه‌ها، و باسن هستند.

چربی مورد استفاده برای این درمان یک ماده طبیعی و نرم است که می‌تواند حجم لازم را در نقاط مختلف ایجاد کند. به این منظور از لوله‌های بسیار باریک برای خارج کردن چربی از نواحی مشخص از بدن همچون شکم، ران‌ها، یا زانوها استفاده شده و چربی خارج شده در ادامه تصفیه می‌شود. در نهایت بافت چربی آماده شده به صورت کاملاً حرفه ای در سایر نقاط بدن تزریق می‌گردد. به این ترتیب تزریق چربی در بدن می‌تواند نتایج ظاهری شگفت انگیز برای نواحی تحت درمان ایجاد کرده و ظاهر صورت و بدن فرد را بهبود بخشد. علاوه بر این تزریق چربی می‌تواند به بهبود فرآیند چرخش خون در بافت‌ها کمک کند.

تزریق چربی را می‌توان با استفاده از بی‌حسی موضعی بر روی بیمار انجام داد. استفاده از این روش باعث می‌شود ریسک ایجاد عوارض جانبی برای فرد کاهش یافته و امکان حرکت دادن اعضای بدن برای بیمار در طول درمان جهت ایجاد سهولت در فرآیند تزریق فراهم شود. پس از درمان افراد ممکن است با مقداری ورم در محل‌های انجام تزریق مواجه شوند. به هر حال با گذشت حدود دو هفته، نتایج بلند مدت درمان به تدریج ظاهر شده و بیمار می‌تواند بهبود در ظاهر خود را مشاهده نماید. معمولاً، افراد می‌توانند با گذشت یک روز تا یک هفته با توجه به ناحیه درمان شده و احساس خود، به محل کار باز گشته و فعالیت‌های کاری خود را مجدداً شروع کنند.

تزریق چربی


در طول فرآیند تزریق چربی، بافت چربی مورد نیاز با استفاده از تکنیک‌های لیپوساکشن از سایر نقاط بدن گرفته می‌شود. در مرحله بعد، بافت چربی پردازش شده و مایع همراه آن گرفته می‌شود. توجه داشته باشید برای استخراج چربی نیازی به بریدن پوست فرد وجود ندارد و چربی مورد نیاز از طریق شکاف‌های بسیار کوچک از بدن خارج شده و مجدداً در نواحی دلخواه تزریق می‌شود. در نهایت، سلول‌های چربی در نواحی هدف برای افزایش حجم و تغییر ظاهر تزریق می‌شوند. به منظور مناسب بودن فرد برای استفاده از این روش درمانی لازم است بافت چربی به مقدار کافی برای لیپوساکشن در سایر نقاط بدن وی وجود داشته باشد. امروزه امکان استفاده از روش تزریق چربی برای نقاط مختلف بدن وجود دارد. بعضی از رایج ترین نواحی تحت درمان با این روش به شرح زیر می‌باشند:

تزریق چربی به صورت

تزریق چربی را می‌توان برای افزایش حجم و اصلاح ظاهر تمام اجزای صورت همچون پلک پایین، ابرو، لب‌ها، گونه‌ها یا ناحیه میانی صورت، و خطوط نازولابیال (خطوط لبخند) مورد استفاده قرار داد. به این ترتیب از بافت چربی برای بازیابی جوانی صورت، جذاب کردن لب‌ها یا پر کردن خطوط و چین و چروک‌های ایجاد شده بر روی پوست که در نتیجه فرآیند افزایش سن ایجاد شده، استفاده می‌گردد. افراد بیمار همچنین می‌توانند در نتیجه این روش از ظاهر برآمده و بهبود یافته پوست خود لذت ببرند. به این ترتیب تزریق چربی می‌تواند باعث بهبود موارد زیر شود:

 • خطوط دور چشم (خطوط پا کلاغی)
 • گونه‌های فرو رفته
 • ظاهر کاملاً خسته
 • خطوط اخم و نگرانی
 • خطوط و چین و چروک‌های ریز پوست
 • کیسه‌ها و دایره‌های کبود تشکیل شده زیر چشم

تزریق چربی به سینه

امروزه روش تزریق چربی بیش از پیش توسط افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا با استفاده از این روش دیگر نیاز به پروتز برای اصلاح ظاهر اندام‌ها نیست. به این ترتیب افراد مختلف می‌توانند از چربی گرفته شده از سایر نقاط بدن خود برای افزایش اندازه سینه‌ها استفاده کنند. تزریق چربی به سینه می‌تواند یک ظاهر کاملاً طبیعی برای این ناحیه از بدن ایجاد کرده و فاقد ریسک‌های معمول در هنگام استفاده از پروتز باشد (پارگی، تغییر شکل، یا جابجایی).

تزریق چربی به باسن

در روش تزریق چربی به باسن که به عنوان لیفت برزیلی باسن نیز شناخته می‌شود، برای ایجاد ظاهر مناسب‌تر و برآمده تر در ناحیه باسن از تزریق چربی استفاده می‌شود. امروزه تزریق چربی به باسن به خاطر بهبود ظاهر ناحیه باسن و ایجاد نتایج طبیعی و جذاب برای آن بیش از پیش توسط افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ریکاوری

در شروع فرآیند ریکاوری، ممکن است فرد با مقداری ناراحتی و ورم در محل‌های تحت درمان مواجه شود. با گذشت زمان و سپری شدن دوره ریکاوری، بدن بیمار به تدریج وضعیت خون رسانی رگ‌ها به بافت‌های چربی پیوندی را بهبود بخشیده و ساختار بافت‌های اطراف چربی تزریق شده را تقویت می‌کند. در این مدت، مهم است که بیمار به نکات زیر برای ریکاوری مناسب توجه نماید:

 • مراجعه برای معاینات بعدی منظم با پزشک معالج
 • اجتناب از مالش نواحی تحت درمان
 • شستشوی آرام نواحی تحت درمان برای مدت دو هفته
 • اجتناب از ورزش‌های حرکتی برای مدت دو هفته
 • اجتناب از دوش گرفتن برای مدت سه روز
 • استفاده از پوشش تنگ بر روی نواحی تحت درمان طبق توصیه پزشک معالج
 • خوابیدن بر روی سمت مقابل بدن برای مدت دو تا سه هفته پس از جراحی (طرف مقابل ناحیه تحت درمان)

مزایای تزریق چربی


تزریق چربی یک روش ایده‌آل برای اضافه کردن حجم نواحی مختلف بدن مطابق نظر فرد است. مزایای استفاده از روش درمان زیبایی تزریق چربی به شرح زیر می‌باشند:

 • در این روش از بافت چربی بدن بیمار استفاده می‌شود. به این ترتیب احتمال مشاهده واکنش منفی یا آلرژی به درمان وجود ندارد.
 • معمولاً امکان استخراج چربی به مقدار زیاد از بدن بیمار وجود دارد. به این ترتیب می‌توان 1 تا 2 لیتر چربی از نقاط دیگر بدن گرفته و در سایر نقاط نیازمند درمان با هزینه به نسبت پایین تزریق کرد.هزینه تزریق چربی به صورت به دلیل استخراج چربی از قسمت های دیگر بدن، به نسبت پایین تر است.
 • بخش زیادی از سلول‌های چربی انتقال یافته در این روش می‌توانند برای سال‌های طولانی به زندگی و بقای خود در محل جدید ادامه دهند. درصد بقای سلول‌های چربی با استفاده از تکنیک‌های فعلی بین 50 تا 70 درصد می‌باشد.
 • استفاده از تکنیک‌های جدید مثل تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت می‌تواند بقای سلول‌های چربی را تا 90 درصد افزایش دهد.
 • تزریق چربی معمولاً با جایگزینی یا اضافه کردن بافت چربی در محل‌های نیازمند چربی یا محل‌هایی که حجم خود را از دست داده‌اند، انجام می‌شود.
 • این روش درمانی ریسک به نسبت پایین دارد. به این ترتیب چربی مورد نیاز با استفاده از تکنیک‌های لیپوساکشن از سایر نقاط بدن فرد گرفته می‌شود. این روش درمان زیبایی سرپایی بوده و بسیار بی خطر می‌باشد.
 • دوره ریکاوری پس از این درمان کوتاه است.
 • اکثر افرادی که از تزریق چربی در نواحی مختلف بدن خود به غیر از ناحیه صورت استفاده می‌کنند، می‌توانند با گذشت 1 تا 2 روز به محل کار خود باز گردند.
 • افرادی که از تزریق چربی در ناحیه صورت خود استفاده کرده‌اند، معمولاً با گذشت 1 هفته امکان بازگشت به فعالیت‌های شغلی را پیدا خواهند کرد.

سوالات رایج


آیا چربی تزریق شده در نقاط مختلف بدن از بین می‌رود؟

بدن انسان بطور طبیعی چربی تزریق شده را به عنوان یک بخش از خود در نظر گرفته و به همین خاطر این روش متفاوت از درمان با پروتزهای سیلیکونی یا سایر ایمپلنت‌های مصنوعی است. به این ترتیب هنگامی که چربی در بدن بیمار تزریق شود، بلافاصله بافت چربی به بافت‌های اطراف آن ملحق می‌گردد. در نهایت هنگامی که سیستم خون رسانی به بافت چربی تکمیل شود، چربی تزریق شده در محل جدید تثبیت خواهد شد.

نسبت بقا و زنده مانده سلول‌های چربی پس از پیوند بطور میانگین چقدر است؟

سلول‌های چربی به نسبت بافت‌های شکننده هستند و امکان وارد شدن آسیب به آنها به سادگی وجود دارد. به همین خاطر تکنیک‌های استفاده شده برای استخراج چربی، تصفیه چربی با حذف کردن اجزای غیر ضروری آن، و تزریق چربی به بافت هدف به صورتی که از نزدیک بودن چربی به رگ‌های خونی اطمینان حاصل شود، در این رابطه نقش بسیار با اهمیت دارد. علاوه بر این، وضعیت خود بیمار (سلامتی، وزن، دسترسی به بافت‌های اهدا کننده چربی، شرایط هورمونی، جراحت در محل‌های تزریق، و سایر موارد مانند آن) می‌تواند بر بقا و زنده ماندن سلول‌های چربی پس از تزریق تاثیر گذارد. به هر حال نتایج مطالعات انجام شده در این حوزه نشان دهنده میزان بقای قابل قبول چربی پس از تزریق می‌باشد.

چه زمان می‌توان پس از تزریق چربی به محل کار مراجعه کرد؟

ناراحتی برخی افراد با گذشت حدود 1 هفته از درمان از بین رفته و به این ترتیب فرد می‌تواند در صورت تمایل به محل کار خود مراجعه کند. به هر حال، اکثر بیماران ممکن است با احساس ناراحتی و خستگی برای مدت حداقل 2 هفته پس از تزریق چربی مواجه باشند.

چه مدت پس از تزریق چربی می‌توان فعالیت‌های ورزشی انجام داد؟

اکثر افراد می‌توانند تمرین‌های حرکتی سبک را با گذشت حدود 10 روز تا 2 هفته از تکمیل درمان شروع کنند. با این وجود معمولاً از بیمار خواسته می‌شود از انجام هر گونه فعالیتی که می‌تواند باعث ایجاد اختلال در فرآیند درمان شود، خودداری کند. پس از گذشت حدود سه هفته، بیمار می‌تواند به سادگی فعالیت‌های مورد نظر خود را دوباره شروع نماید.

در هنگام استفاده از تزریق چربی، برای اصلاح ظاهر نامناسب ایجاد شده در نتیجه لیپوساکشن یا بهبود ظاهر و ایجاد نتایج دلخواه در نواحی انجام تزریق چه مقدار زمان لازم است؟

دستیابی به نتایج مورد نظر (حجیم شدن و اصلاح ظاهر) در این روش وقت گیر است. طول مدت درمان در این شرایط به بزرگی نواحی تحت درمان، مقدار چربی موجود در بدن و نواحی خاص تحت درمان بستگی دارد. به این ترتیب یک درمان ساده ممکن است به کمتر از 1 ساعت زمان نیاز داشته باشد، در حالی که درمان‌های پیچیده تر حتی ممکن است تا 5 ساعت نیز طول بکشد.

آیا ماساژ دادن برای بهبود شرایط در دوره ریکاوری مناسب است؟

معمولاً به افراد توصیه می‌شود از ماساژ تخلیه غدد لنفاوی برای تسریع فرآیند ریکاوری استفاده کنند. ماساژ تخلیه غدد لنفاوی یک نوع ماساژ بسیار آرام و ملایم است که می‌تواند به بدن برای از بین بردن ورم کمک کند. این نوع ماساژ می‌بایست حتماً توسط افراد با تجربه و آموزش دیده انجام شود. همچنین به افراد توصیه می‌شود برای مدت 2 ماه اول پس از درمان از ماساژ عمیق بافت خودداری کنند. در این شرایط بدن به تدریج سیستم خون رسانی را در کنار بافت چربی تزریق شده تشکیل داده و ماساژ عمیق بافت‌ها می‌تواند در فرآیند تشکیل رگ‌های جدید خونی در بافت پیوندی اختلال ایجاد کند. به هر حال، لمس کردن و شستشوی آرام پوست و نیز استفاده از لوسیون و سایر موارد مانند آن نمی‌تواند مشکل خاص برای فرد به همراه داشته باشد.

چه مدت برای کامل شدن فرآیند خون رسانی به بافت چربی تزریق شده زمان لازم است؟

کامل شدن فرآیند خون رسانی به سلول‌های چربی به چند ماه زمان نیاز دارد. با گذشت حدود 6 ماه از درمان، چربی تزریق شده (و نتایج درمان) به تدریج کامل شده و در نهایت با کامل شدن فرآیند خون رسانی، سلول‌های چربی تقویت می‌شوند. به هر حال این فرآیند تا حدود 12 تا 18 ماه پس از درمان ادامه پیدا خواهد کرد.

آیا می‌توان از روش درمان زیبایی تزریق چربی بیش از یک بار استفاده کرد؟

بله، در صورت نیاز بیمار می‌تواند از درمان‌های اصلاحی تزریق چربی پس از درمان اولیه بدون مشکل خاص استفاده کند. این درمان‌ها به نسبت نیاز بسیار کمتری به استخراج چربی خواهند داشت. به هر حال در این شرایط مهم است بیمار قبل از استفاده مجدد از این روش درمانی به بدن خود به مقدار کافی برای بهبود کامل زمان بدهد. در حقیقت گاهی اوقات مشاهده نتایج نهایی درمان با تزریق چربی می‌تواند تا 18 ماه طول بکشد.

عوارض جانبی درمان با تزریق چربی چه هستند؟

عوارض تزریق چربی در صورت و بدن نادر است. به هر حال، گاهی اوقات مشکلاتی مثل خون ریزی، عفونت، جراحت، ظاهر نامطلوب و استفاده بسیار زیاد یا بسیار کم از چربی را می‌توان در برخی موارد درمان با این روش مشاهده کرد.