ایجاد چال گونه (خنده) و چانه با جراحی

1039277_1437742913-600x410

چال گونه نتیجه‌ی وجود یک سوراخ کوچک در عضله گونه که ماهیچه شیپوری نام دارد، است. اگرچه داشتن چال گونه یک صفت ارثی است، با این حال می‌توان برای کسانی که آن را ندارند با یک عمل جراحی چال گونه ایجاد کرد؛ به این عمل جراحی دیمپل پلاستی (dimpleplasty) می‌گویند. اگرچه دلیل وجود چال گونه، وجود یک نقص در عضله گونه است اما در بسیاری از فرهنگ‌ها آن را به عنوان یک صفت بسیار جذاب در نظر می‌گیرند. چال گونه نشانه‌ای از جوانی و زیبایی است که لبخند شخص را جذاب و زیبا می‌کند. افرادی که به طور طبیعی و از هنگام تولد چال گونه دارند ممکن است با افزایش سن و ایجاد تغییر در پوست و عضلات و وزن، چال گونه‌شان از بین برود یا عمق آن کاهش یابد.

 

کلینیک ما در زمینه جراحی پلاستیک بهترین خدمات و نتایج را ارائه می‌دهد. ما در عمل جراحی ایجاد چال گونه، باکیفیت‌ترین خدمات درمانی و بالاترین سطح خدمات مراقبتی را به بیمار ارائه می‌دهیم. پزشکان ما شخصاً در تمام مراحل عمل جراحی شما، از مشاوره اولیه گرفته تا مراقبت‌های بعد از عمل، شرکت دارند.

انواع چال‌ها


چال گونه

چال گونه رایج‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نوع چالی است که روی گونه‌ها واقع شده است. چال گونه می‌تواند در بسیاری از نواحی گونه یافت شود و ممکن است برخی افراد به جای دو چال، تنها یک چال روی یک طرف صورتشان وجود داشته باشد. می‌توان به صورت زاویه‌دار روی صورت چال ایجاد کرد.

Dimple-Creation

چال چانه

چال چانه اغلب با نام «شکاف چانه» شناخته می‌شود و کمتر از چال گونه رواج دارد. چال چانه ناشی از یک اتصال در ساختار زیرین فک است. از آنجا که چال چانه یک صفت برجسته است، در صورتی که یکی از والدین آن را داشته باشند احتمال به ارث بردن آن توسط فرزندان بسیار بالاست.

5

چال پشت کمر

چال پشت کمر با نام «چال ونوس» شناخته می‌شود (از نام الهه زیبایی رومی گرفته شده است) و نسبت به چال گونه و چانه رواج کمتری دارد. چال پشت کمر در قسمت پایین کمر واقع شده و در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است.

Hoyuelos-770x470

آیا بدون عمل جراحی می‌توان روی صورت چال ایجاد کرد؟


اگر شما به صورت ارثی چال نداشته باشید، غیرممکن است بتوانید با روش‌هایی مانند ورزش دادن صورت، روی آن چال‌های دائمی ایجاد کنید. برخی افراد تلاش کرده‌اند به جای عمل جراحی، با سوراخ کردن گونه‌هایشان روی صورت خود چال ایجاد کنند؛ متأسفانه نتایج این روش محدود و متغیر است.

آیا شما کاندیدای خوبی برای عمل جراحی ایجاد چال هستید؟


 

اکثر افراد سالم می‌توانند کاندیدای مناسبی برای عمل جراحی ایجاد چال گونه باشند. بررسی سوابق بیماری و انجام یک معاینه توسط پزشک در جلسه مشاوره تعیین خواهد کرد که شما گزینه مناسبی برای عمل جراحی هستید یا خیر.

عمل جراحی ایجاد چال در کلینیک فتاح


آماده شدن برای قبل از عمل جراحی

همانند دیگر عمل‌های جراحی باید مصرف داروهای رقیق‌کننده خون را متوقف کنید. اگر سابقه فشار خون، دیابت و یا هرگونه بیماری دیگری دارید، باید آن را به اطلاع ما برسانید. بیمار باید قبل از عمل جراحی آنتی‌بیوتیک مصرف کند و با دهان‌شویه ضد باکتری دهان خود را شست و شو دهد. در طول جلسه مشاوره، ما سوابق بیماری‌ها، وضعیت دندان‌ها و همچنین داروها و مکمل‌های در حال مصرف شما را بررسی خواهیم کرد.

 • حداقل 6 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 • حداقل 2 هفته قبل از عمل و 2 هفته بعد از عمل، سیگار کشیدن را متوقف کنید.
 • یک هفته قبل از عمل از مصرف الکل اجتناب کنید.
 • حداقل 2 هفته قبل از عمل و 2 هفته بعد از عمل از مصرف موارد زیر اجتناب کنید:
  • مخلوط‌های محتوی مواد زیر:
   • ویتامین E
   • افامول G
   • روغن پامچال
   • روغن ماهی سالمون
   • روغن جگر ماهی
   • گیاه جنسه یا جنسان
   • ایمدین
   • سیر
  • داروهای ضدالتهابی
  • داروهای ضد انعقاد خود (داروهایی که خون را رقیق می‌کنند)
 • در روز عمل از آرایش کردن چشمان و صورت خود پرهیز کنید زیرا ممکن است روی عمل جراحی اثر داشته باشد.

آیا خودم می‌توانم در مورد چگونگی عمق و محل ایجاد چال، تصمیم بگیرم؟

در طول جلسه مشاوره، پزشک در مورد میزان عمق و بهترین مکان ایجاد چال، اطلاعاتی به شما ارائه خواهد داد.

عمل جراحی ایجاد چال گونه چگونه انجام می‌شود؟

عمل ایجاد چال گونه روشی است که می‌تواند تحت بی‌حسی موضعی انجام شود. قبل از عمل، ناحیه‌ای که قرار است روی آن چال ایجاد شود، مشخص خواهد شد و شما نیز آن را مشاهده خواهید کرد. پزشک در طول عمل یک سوراخ کوچک در درون دهان ایجاد می‌کند و روی ماهیچه شیپوری گونه کار می‌کند تا یک چال با ظاهری طبیعی روی گونه ایجاد کند. برش‌های ایجادشده با بخیه‌های قابل‌حل بسته خواهند شد و بعد از گذشت یک زمان کوتاه، شما می‌توانید اکثر فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.

از آنجا که این عمل در داخل دهان انجام می‌شود، هیچ جای زخمی در روی صورت باقی نخواهد ماند. ما مهارت‌های فنی، هنری و تجربه‌ای خود را با هم ترکیب می‌کنیم تا شما هرچه سریع‌تر بهبود یابید و از نتایج عمل و چال ایجادشده روی گونه‌تان لذت ببرید.

Chale-gone

مدت زمان عمل جراحی ایجاد چال گونه

این عمل جراحی سریع، نسبتاً بدون درد و روشی سرپایی است. عمل ایجاد چال گونه حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. این عمل تحت بی‌حسی موضعی یا بدون آرام‌بخش (وضعیت خواب و بیدار) انجام می‌شود. برای ایجاد چال گونه، برش‌ها در داخل دهان ایجاد می‌شود در نتیجه جای هیچ‌گونه زخم و برشی روی پوست باقی نمی‌ماند.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی ایجاد چال گونه

برای اطمینان از بهبودی کامل، لازم است از دستورات و مراقبت‌های بعد از عمل پیروی کنید:

 • به مدت چند روز بعد از عمل، در محل درمان شده یک التهاب جزئی تا متوسط وجود خواهد داشت.
 • به منظور دستیابی به نتایج بهتر، در طول مرحله بهبودی از آرایش کردن غلیظ چهره بپرهیزید.
 • تا اثر بی‌حسی دهانتان به طور کامل از بین نرفته از نوشیدن یا خوردن هرگونه مواد غذایی سرد و گرم خودداری کنید؛ دهان شما باید حس لامسه خود را بازیابد تا از هرگونه سوختگی حرارتی یا سرد شدن زخم جلوگیری شود.
 • لطفاً بعد از عمل حداقل به مدت یک دوره 15 روزه، بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید.
 • برای تمیز نگه داشتن دهان از هرگونه میکروب، چند بار در روز از دهان‌شویه‌های ضدعفونی‌کننده استفاده کنید.
 • از آنجا که دهان یک منبع باکتری است، مراقبت صحیح از آن بسیار ضروری است. برای کمک به بهبودی سریع‌تر مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها نیز تجویز می‌شود. لطفاً دوره‌ی مصرف داروهای تجویزشده توسط پزشک را تکمیل کنید.
 • در صورت وجود درد می‌توانید از داروهای مسکن استفاده کنید.

مدت زمان بهبودی عمل جراحی ایجاد چال گونه

بخیه‌ها قابل‌حل هستند و حدود 2 هفته بعد از عمل جذب خواهند شد و یک ظاهر طبیعی‌تری ایجاد خواهد شد. زمانی که بافت داخلی دهان بهبود یافت، عضله گونه به پوست متصل می‌شود؛ بنابراین وقتی لبخند می‌زنید یک چال روی گونه‌هایتان ایجاد می‌شود. بسته به سرعت بهبودی و میزان بافت برداشته‌شده، دوره بهبودی از چند روز تا چند هفته متفاوت است. معمولاً چند هفته طول می‌کشد تا چال ایجادشده طبیعی به نظر آید. بعد از عمل شما می‌توانید بخورید و بیاشامید اما توصیه می‌شود تا زمانی که بی‌حسی به طور کامل از بین نرفته منتظر بمانید.

چه موقع قادر خواهم بود به کار خود بازگردم؟

اکثر افراد روز بعد از عمل به کار خود بازمی‌گردند. ما به شما توصیه می‌کنیم اگر بعد از عمل نیاز به هیچ‌گونه مراقبتی ندارید می‌توانید به کار خود بازگردید.

هزینه عمل جراحی ایجاد چال گونه چقدر است؟

هزینه هرگونه عمل جراحی بر اساس سطح عمل جراحی، زمان و تجهیزات لازم و همچنین نوع بیهوشی که شما انتخاب می‌کنید است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمل جراحی با ما تماس بگیرید تا یک جلسه مشاوره برای شما ترتیب دهیم. هزینه عمل به نوع چالی که می‌خواهید ایجاد شود نیز بستگی دارد؛ به طور مثال برخی افراد یک طرف صورتشان چال دارد و تنها یک چال دیگر نیاز دارند.