درمان (از بین بردن و رفع) خط خنده و لبخند

6155280724_460dce9e98_b

یکی از مهم‌ترین نشانه‌های پیری صورت، شیار عمیق بین بینی و دهان موسوم به چین نازولابیال و یا خط خنده می‌باشد. خط لبخند، شیارهایی هستند که از دو طرف بینی به گوشه دهان شما امتداد دارند. از اوایل دهه بیست سالگی، خطوط خنده به تدریج مشخص‌تر و عمیق‌تر می‌شوند. عضله لبخند از گوشه دهان به استخوان گونه متصل شده است. هنگامی که لبخند می‌زنید، کشش عضلات لبخند یک خط یا فرورفتگی ایجاد می‌کند که از بینی به گوشه دهان می‌رسد. این خط طبیعی، خط خنده و یا چین نازولابیال نامیده می‌شود.

کلینیک فتاح، انواع محصولات و خدمات مختلف را برای از بین بردن خط خنده و چین و چروک در اختیار شما می‌گذارد. همچنین پزشکان مجرب ما طی یک جلسه مشاوره، خدمات زیبایی و درمان مناسب و منطبق با ویژگی‌های صورت و نیازهای شما را معرفی نموده و برای رسیدن به ظاهر مطلوب و دلخواه به شما کمک خواهند کرد.

چه چیزی باعث پیدایش خط خنده می‌شود؟


خط خنده می‌تواند باعث شود که ظاهر فرد پیر، خسته و ناراحت به نظر برسد. عوامل پیدایش این خطوط عبارتند از:

  • روند طبیعی پیری
  • حالات صورت (مانند لبخند زدن، یا حالاتی که هنگام عصبانیت و ناراحتی بروز می‌دهید.)
  • قرار گرفتن در معرض نور خورشید
  • آلودگی هوا
  • سیگار کشیدن

با افزایش سن، به دلیل کاهش چربی صورت و از دست دادن قابلیت ارتجاعی پوست، حالتی ایجاد می‌شود که "افتادگی صورت" خوانده می‌شود؛ به طوری که گوشه دهان و خط لبخند ، به سمت پایین متمایل شده و ظاهری غمگین و ناراحت به چهره فرد می‌دهد.

بهترین درمان برای چین و چروک اطراف دهان چیست؟


راه‌های بسیار مؤثری برای از بین بردن خط خنده شما وجود دارد. شما به راحتی می‌توانید خط خنده و چین و چروک در گوشه‌های دهان را از بین ببرید.

درمان خطوط بینی و خط خنده در اطراف بینی و دهان از طریق روش‌های زیبایی مانند جراحی لیفت صورت، درم ابریژن، تزریق ژل، جراحی لیزری یا تزریق بوتاکس، امکان پذیر است. بوتاکس خط خنده مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است.

تزریق ژل

با تزریق ژل می‌توان آتروفی پوستی ناشی از افزایش سن را که منجر به ایجاد خط خنده می‌شود، برطرف کرد. تزریق ژل برای رفع خط خنده می‌تواند به طور مستقیم به خطوط خنده انجام شود و به سادگی ظاهر جوان و شاداب پوست را بازگرداند. تزریق ژل می‌تواند خطوط خنده را برای 2-3 ماه محو کرده و یا کاهش دهد. هنگام استفاده از ژل برای درمان خط لبخند ، مسائلی مانند کیفیت پوست بیمار، عمق شیار و خط خنده، اهداف بیمار در مورد مقدار تزریق  و دوام ژل و میزان ریسک‌پذیری بیمار باید در نظر گرفته شود.

hialuronico-mujer

تزریق بوتاکس (نوروتوکسین)

بوتاکس زیبایی، دیسپورت یا زئومین، یک ماده شیمیایی خالص شده است که باعث شل شدن عضلات ایجاد کننده چین و چروک می‌شود. در طول درمان بوتاکس خط لبخند ، سم نوروتوکسین با یک سوزن کوچک به منطقه مورد نظر تزریق می‌شود و ظاهر صاف و جوان پوست را باز می‌گرداند. تاثیر هر تزریق تا سه ماه دوام خواهد داشت و در صورت نیاز می‌تواند برای از بین بردن خط خنده تکرار شود. این مواد شیمیایی به عضلات خاصی از صورت به منظور فلج کردن و یا تضعیف آنها تزریق می‌شود. این به این معنی است که تحرک عضلات ایجاد کننده خطوط دهان، متوقف و در نتیجه چین و چروک و خط خنده محو خواهد شد.

جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک یکی از بهترین درمان‌های موجود برای رفع خط خنده است. این روش، پایدارترین نتایج را به همراه خواهد داشت. خطوط خنده به بهترین وجه با لیفت قسمت میانی صورت درمان می‌شود. به منظور خوش‌فرمی و کانتور بهتر صورت، قرار دادن پروتز گونه به صاف شدن قسمت بالایی خطوط خنده کمک خواهد کرد. این کار همچنین به صورت شما ویژگی بیشتری می‌دهد. در موارد شدید، عمل برداشتن خط و خطوط خنده را می‌توان انجام داد. با این روش، شیار عمیق خط خنده در چهره، لیفت می‌شود.

میکرودرم ابرِیژن

میکرودرم ابریژن، لبه‌های تیز و ناهمواری‌های سطحی پوست را نرم و صاف کرده و چین و چروک ریز صورت را مانند خطوط خنده اطراف دهان، برطرف می‌کند.

پلینگ شیمیایی

پلینگ شیمیایی، روشی است که اغلب برای درمان خطوط ریز زیر چشم و رفع خط خنده استفاده می‌شود. پلینگ شیمیایی با شکستن و زدودن بیرونی‌ترین لایه‌های پوست، موجب نمایان شدن پوست جوان‌تر و سالم در زیر آن لایه‌ها می‌گردد. در طول این عمل، محلول‌های مختلف اسید بر روی چین و چروک اطراف گوشه دهان شما اِعمال می‌شود، تا لایه‌های بیرونی پوست آنجا به دقت پوسته‌‌پوسته و جدا شود. پوست جدید و جوان‌سازی شده معمولاً نرم‌تر و صاف‌تر از پوست قدیمی است.

جراحی لیزری

در درمان با لیزر، از تکنولوژی لیزر برای برداشتن پوست‌ آسیب دیده و تحریک پوست برای تشکیل کلاژن جدید استفاده می‌شود. لیزر با حرارت دادن به لایه‌های عمیق پوست، در چین و چروک‌های گوشه‌‌ی دهان، زخم ایجاد می‌کند. با این عمل، پوست (حتی لایه‌های زیر پوست) نرم‌تری آشکار خواهد شد. شما ممکن است برای به دست آوردن نتایج مورد نظر خود، به جلسات متعدد درمان نیاز داشته باشید.

نکاتی برای رفع خطوط خنده


ترک سیگار- سیگار کشیدن با ایجاد چین و چروک اطراف گوشه دهان مرتبط است.

مصرف غذاهای حاوی آنتی اکسیدان- شما می‌توانید چروک‌ها و افتادگی پوست دور دهان خود را با مصرف غذاهای غنی از آنتی اکسیدان مانند کلم بروکلی، انواع توت‌ها، انگور قرمز، گوجه فرنگی، اسفناج، هویج، سیر و غلات سبوس دار کاهش دهید.

مصرف امگا 3 (روغن ماهی)- روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 به کاهش آسیب‌های پوستی مانند چین و چروک دور چشم، چین و چروک‌های عمیق دور دهان و شل شدن پوست زیر چشم  و رفع خط خنده کمک می‌کند.

استعمال کرم ضد آفتاب- حفاظت پوست در برابر آفتاب می‌تواند ایجاد چین و چروک و خطوط خنده را در آینده به حداقل برساند. برای محافظت از پوست خود در برابر اشعه‌های مضر UV خورشید، از یک لوسیون ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید. حتماً کرم‌ ضد آفتاب را نزدیک به لب و در زیر بینی خود نیز استعمال کنید.

استعمال کرم ضد چروک- از کرم‌های بدون نسخه برای صاف کردن خطوط خنده و یا چروک لب بالا استفاده کنید. کرم دور لب می‌تواند مواد معدنی حیاتی را به پوست شما برساند و به افزایش استحکام و قابلیت ارتجاعی پوست اطراف دهان شما کمک کند. نوعی کرم ضد چروک را که حاوی مواد طبیعی مانند پپتیدهای مس، رتینول، کینتین و کوآنزیم Q10 باشد، انتخاب نمایید.

ورزش صورت- تمرینات صورت می‌تواند موجب لیفت منطقه خط خنده و صاف و سفت شدن پوست آن ناحیه و درمان خط خنده شود. تمرینات یوگای صورت به شما کمک می‌کند تا از خطوط خنده خود خلاص شوید:

  1. هر دو لب بالا و پایین را کمی به سمت داخل بکشید و آنها را محکم نگه دارید. حالا هوای داخل دهان خود را با فشار بیرون دهید، به طوری که منطقه اطراف دهان شما گسترش ‌یابد. این حالت را به مدت 5 ثانیه نگه دارید و سپس استراحت کنید. این تمرین را 3 بار تکرار کنید.
  2. راحت دراز بکشید و صورت خود را ریلکس کنید. لب‌های خود را غنچه کرده و گوشه‌های دهان خود را (مانند یک ماهی) به داخل بمکید. این حالت را به مدت 5 ثانیه نگه داشته و استراحت کنید. این تمرین را 3 بار تکرار کنید.
  3. با دهان خود در حالی که لب‌های خود را کمی فاصله داده‌اید، یک شکل O کوچک بسازید. در حالی که این حالت را محکم نگه داشته‌اید، از گوشه دهان خود لبخند بزنید. حرکت عضلات گونه خود را احساس کنید. این حالت را به مدت 5 ثانیه نگه داشته و استراحت کنید. این تمرین را 3 بار تکرار کنید.
  4. در حالی که صورت شما ریلکس است، لب‌های خود را کنار هم بگذارید. مانند یک لبخند باز، گوشه‌های لب خود را از هم دور کنید. باید کشیده شدن عضلات در استخوان گونه خود را به سمت بالا احساس کنید.
  5. با دور کردن لب‌های خود از هم، یک لبخند زیبا بزنید. برای اثرگذاری بر گوشه دهان، طرفین گونه‌های خود را فشار دهید. برای رفع خطوط خنده و چین‌های نازولابیال، این تمرین را 5 بار تکرار کنید.