جوانسازی و رفع چین و چروک دور لب

جوان سازی لب

کلینیک فتاح، هدف ما ارائه ی اطلاعات واقعی، دقیق، قابل اطمینان و تخصصی به بیمارن در مورد روش های  مراقبت از پوست  و همچنین روش‌های جوانسازی لب و رفع چین و چروک دور لب می‌باشد.

ما در این کلنیک بهترین و باتجربه‌ترین متخصصین پوست و مو و زیبایی را داریم و پیشرفته ترین تکنولوژی‌ها و روش‌های درمانی را ارائه می‌دهیم.

جوان‌سازی لب و پوست اطراف دهان در کلینیک فتاح


جوان سازی دور لب شامل بزرگ کردن لب و از بین بردن چروک‌ دور لب می‌شود.

چروک‌های دور لب

خطوط اطراف دهان اغلب به صورت دو پرانتز در دو طرف دهان هستند. در برخی افراد، با بالا رفتن سن، خطوط اطراف لب بسیار نمایان می‌شوند که عبارتند از:
• خطوطی که بین بینی و لب بالایی قرار دارند
• خطوطی که بین لب پایینی و چانه قرار دارند
• خطوط بالای خط لب

درمان

برای رفع چین و چروک دور لب روش های زیر وجود دارند:

تزریق ژل رستیلین یا ژوودرم (Juvéderm/Restylane): خطوط بین لب بالایی و بینی را می‌توان به راحتی با تزریق ژل رستیلین یا ژوودرم برطرف کرد، مگر این که برای جوان سازی دور لب این خطوط بیش از حد عمیق باشند. نتایج تزریق این ژل‌ها بین 4 تا 6 ماه ماندگاری دارد. در طی سالهای اخیر استفاده‌ی بسیار گسترده‌ای از ژل‌های ساخته شده از هیالورونیک اسید می‌شود که نتایج بسیار خوبی به همرا دارد و کاملا ایمن است.
تزریق ژل اسکالپترا (Sculptra): خطوط بین لب بالایی و بینی و خطوط بین لب پایینی و چانه را همچنین می‌توان با تزریق ژل اسکالپترا پر کرد و از بین برد. ژل اسکالپترا نوعی ژل جدیدتر است که نتایج آن نسبت به رستیلین و ژوودرم ماندگارتر است.

ژل اسکالپترا موجب تحریک پوست به تولید کلاژن بیشتر می‌شود. شما می‌توانید در ابتدا با ژل‌های تزریقی رستیلین و ژوودرم این روش درمانی را انجام دهید و در صورتی که از نتایج آن راضی بودید سپس درمان با ژل اسکالپترا را انجام دهید، چرا که نتایج این تزریق بین 1 تا 2 سال ماندگاری دارند. درمان چروک دور لب با ژل اسکالپترا همچنین به طور قابل توجهی از رستیلین و ژوودرم گران‌تر است.
متخصص زیبایی شما باید بسیار در این زمینه با تجربه باشد و قسمت میانی بین لب بالایی و بینی را بیش از حد پر نکند و در غیر این صورت این ناحیه حالت طبیعی خود را از دست می‌دهد چرا که حتی کودکان نیز در ناحیه میانی بالای لب خود یک قوس و تورفتگی به سمت داخل دارند.
در صورتی که ژل به خوبی و به طور مناسب تزریق شده باشد، نتایج تزریق بعد از 7 روز کاملا طبیعی و از دید دیگران غیرقابل تشخیص خواهند بود و این ناحیه بیش از حد برجسته و برآمده نخواهد بود.

تزریق ژل جوان

نازک بودن لب‌ها

تزریق ژل رستیلین یا ژوودرم (Juvéderm/Restylane): این ژل‌های تزریقی برای بزرگ کردن لب‌ها گزینه‌ی بسیار مناسبی هستند. ژوودرم در مقایسه با رستیلین نیز بهتر است چرا که نتایج آن کمی هموار‌تر و یکنواخت‌تر هستند و احتمال ایجاد برآمدگی‌های غیر طبیعی و پف‌کردگی لب‌ها با آن‌ها کمتر است.

همان‌طور که در قسمت قبل هم گفته شد، بهتر است که در اولین جلسه‌ی درمانی بسیار محافظه کارانه عمل کنید و در صورتی که از نتایج رضایت داشتید و خواستید که حجم لب شما بیشتر باشد در جلسات بعدی به تدریج میزان ژل تزریقی را بیشتر کنید. انجام این کار بهتر از این است که ریسک کنید و لب‌های شما غیرطبیعی به نظر بیایند.

 نازک بودن

چروک‌های بالای لب و روی خط لب

در سنین جوانی، خط بین لب و پوست بالایی آن یک مرز کاملا مشخص است. اما با بالا رفتن سن گاهی این مرز کمی محو و نامعلوم می‌شود و روی ان خطوط و چروک‌هایی تشکیل می‌شود که تا بالای لب ادامه دارند. این خطوط در واقع همان خطوط بین لب بالایی و بینی هستند.

درمان

درمانی جادویی که به تنهایی و در یک جلسه تمامی این خطوط را کاملا از بین ببرد وجو ندارد، اما می‌توان با ترکیبی از روش‌های تزریق بوتاکس، تزریق ژل و لیزردرمانی تا حدود بسیار زیادی چین و چروک و خطوط دور لب را کاهش داد و ظاهر این ناحیه را بهبود بخشید.

بهترین درمان چروک دور لب که به نوعی می‌تواند به آن چوب جادویی شبیه باشد، لیزر کربن دی اکسید است، اما متاسفانه این روش معمولا باعث تغییر رنگ پوست در ناحیه درمان شده (این ناحیه کمی سفید‌تر می‌شود) می‌شود که مدت زمانی طول می‌کشد تا رنگ ناحیه درمان شده با پوست اطراف آن یکسان شود. همچنین در این روش کمی خطر به جا ماندن جای زخم نیز وجود دارد.
تزریق بوتاکس: می‌تواند از عمیق شدن خطوط و چروک‌های موجود، پیشگیری کند تزریق بوتاکس موجب شل شدن عضلتی می‌شود که انقباض مداوم آن‌ها موجب بروز این خطوط و چین و چروک‌ها شده است.

لایه برداری پوست: در صورتی که لب‌های شما و پوست اطراف آن بر اثر تابش خورشید شدیدا آسیب دیده است و خط لب شما محو و نامعلوم شده است، استفاده از روش پیلینگ می‌تواند برای شما موثر باشد.

در این مورد باید از مواد شیمیایی رقیق‌تر و ملایم‌تری برای پیلینگ استفاده شود، به طور مثال: گلیکولیک یا سالیسیلیک اسید یا محلول TCA رقیق. شما احتمالا به سه یا چهار جلسه پیلینگ نیاز خواهید داشت و در صورتی که خطوط دور لب زیاد عمیق نباشند، نتایج این روش بسیار مثبت خواهد بود. از آنجایی که محلول TCA لایه بردار قوی‌تری است، حتما برای انجام پیلینگ با آن به یک متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنید.

لیزرهایی که موجی تولید کلاژن در پوست می‌شوند (لیزر با طول موج بلند): این روش هم می‌تواند برای رفع چروک‌ دور لب بسیار موثر باشد. این لیزر‌ها اثر بسیار ملایمی دارند (غیرتهاجمی هستند) و درمان به آن‌ها نیازی به گذراندن دوره ریکاوری ندارد. شما احتمالا به 3 الی 5 جلسه لیزردرمانی که با فواصل 2 تا 4 هفته‌ای انجام می‌شود، نیاز خواهید داشت.

هزینه‌ی این روش درمانی تا حدود زیادی به ناحیه مورد درمان و نوع لیزر مورد استفاده بستگی دارد. نتایج حاصل از این روش درمانی تا 3 ماه بعد از درمان قابل مشاهده نخواهند بود، اما تولید تدریجی کلاژن کم‌کم موجب بهبود چروک و خطوط دور لب می‌شود.

پیر

لیزرهای فراکشنال: بهترین راه برای درمان چروک دور لب و روی لب هستند. لیزرهای فراکشنل برای درمان چروک‌های خفیف تا متوسط بسیار مناسب هستند. معمولا بین 2 تا 4 روز بعد از درمان با لیزر فراکشنال، ناحیه مورد نظر کمی متورم و قرمز است.

لیزر‌های فراکشنال CO2 دارای دوره ریکاوری طولانی‌تری (3 تا 7 روز) هستند اما نتایج بهتری را برای چروک‌های بالا و پایین لب به دنبال خواهند داشت. مزیت این لیزرها این است که می‌توانند خط دور لب را بازیابی کنند. این لیزرها لکه‌های ناشی از پیری یا آسیب‌های خورشیدی را نیز از بین می‌برند.

000

خطوط کناره لب تا پایین چانه

Marionette’s lines خطوط یا شیارهایی هستند که از کناره‌های لب تا پایین چانه امتداد دارند. این خطوط باعث می‌شوند که پوست قسمت پایینی صورت شما، حالت شل‌شدگی و افتادگی پیدا کند و همچنین باعث می‌شوند که به نظر بیاید گوشه‌های لب شما به سمت پایین افتاده شده‌اند.

درمان

برای از بین بردن این دسته از خطوط دور لب، چند روش درمانی مختلف وجود دارد.
تزریق ژل رستیلین یا ژوودرم (Juvéderm/Restylane): این دو ژل تزریقی معمولا برای درمان این خطوط با ترکیب مولکولی غلیظ‌تری استفاده می‌شوند. رستیلین و ژوودرم درون این خطوط را پر می‌کنند و بلافاصله موجب بهبود ظاهر پوست این ناحیه می‌شوند.

در صورتی که خطوط بسیار عمیق باشند، ممکن است به تزریق دو سرنگ از این ژل‌ها نیاز باشد. لازم است که تزریق ژل هر 4 ماه یکبار تکرار شود. برای به دست آوردن نتایج بلند‌مدت‌تر می‌توانید از روش‌های ترماژ و تزریق ژل اسکالپترا استفاده کنید. به طور کلی بهترین راه حل این است که تمامی این روش طی یک برنامه‌ی درمانی و به صورت ترکیبی با هم استفاده شوند.

ترماژ: این روش به تدریج و طی یک دوره‌ی 6 ماهه موجب جمع شدن رفع افتادگی پوست قسمت پایینی صورت و فک‌ها شده و موجب می‌شود که پوست گونه هموار شود، خطوط بین لب و بینی کاهش یابند و پوست روی خطوط فکی (قسمت پایینی صورت) بالا کشیده شود.

در روش ترماژ از امواج رادیوفرکوئنسی برای ایجاد گرمای یکنواخت در لایه‌ی زیرین پوست یعنی درمیس، استفاده می‌شود. این گرمایش ملایم موجب جمع شدن تارهای کلاژن موجود در پوست و همچنین تحریک پوست به تولید کلاژن بیشتر می‌شود. این روش چین و چروک‌های پوستی را کاهش می‌دهد و موجب لیفت گونه‌ها و پوست ناحیه فکی در صورت می‌شود.

تزریق ژل اسکالپترا (Sculptra): در این روش از ژل اسکالپترا برای پر کردن خطوط و چروک‌های موجود کناره‌های لب استفاده می‌شود و برای رفع افتادگی پوست در ماحیه زوایای فکی، مقادیری از این ژل در گونه‌ها تزریق می‌شود. در ابتدا لازم است که تزریق ژل طی 2 تا 3 جلسه با فواصل 4 تا 8 هفته انجام شود و بعد از آن برای حفظ نتایج لازم است تزریق ژل، سالی یکبار تکرار شود.
4 تا 9 ماه طول خواهد کشید که تزریق اسکالپترا موجب افزایش حجم پوست و بالا کشیده شدن پوست در نواحی اطراف زاویه فکی و پایین صورت شود. در صورتی که به لحاظ هزینه‌ی درمان، انجام این کار برای شما مقدور است، بهترین کار این است که با ترکیب دو روش تزریق اسکالپترا و ترماژ پوست کل صورت را لیفت کنید تا خطوط اطراف لب و کناره‌های چانه کاملا از بین بروند.

لاسکا

افتادگی پوست در دو طرف دهان

ممکن است بعضی از شما متوجه شده باشید که با بالا رفتن سنتان کناره‌های لب شما افتاده شده و در واقع به سمت پایین متمایل شده‌اند. دلیل این امر تاثیر گرانش زمین بر پوست و تحلیل رفتن بافت‌های پشتیبانی است که کناره‌های لب را بالا نگه می‌دارند.

درمان

تزریق ژل رستیلین یا ژوودرم (Juvéderm/Restylane): تزریق این ژل‌ها با پر کردن پوست اطراف لب که از موقعیت کناره‌های لب پشتیبانی می‌کند، موجب بهود ظاهر شما و رفع افتادگی کناره‌های لب می‌شود. تزریق ژل رستیلین موجب لیفت فوری کناره‌های لب می‌شود.

تزریق ژودرم

هموار کردن سطح لب‌ها و برطرف کردن چروک روی لب

تاثیر تابش خورشید و همچنین بالا رفتن سن موجب می‌شود که پوست لب‌ها خشک و چروکیده شوند.

درمان

کرم لب: حتما از رژ لب یا کرن لبی استفاده کنید که دارای عیار حفاظتی در برابر آفتاب است. شما همچنین حتما باید از مرطوب کنده ی لب استفاده کنید و در صورتی که لب‌های شما بسیار خشک و دارای چروک هستند از کرم لب آنتی اکسیدان استفاده کنید.
روش پیلینگ می‌تواند برای یکنواخت کردن و هموار کردن لب‌ها و رفع چین و چروک دور لب بسیار موثر باشد. همچنین تزریق ژل رستیلین یا ژوودرم نیز موجب افزایش حجم لب‌ها و ایجاد ظاهری شاداب‌تر در لب‌ها می‌شود.

 بینی